• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Górale zaśpiewali nad morzem

  Jan Hlebowicz

  dodane 14.09.2015 00:48

  Nagradzany licznymi nagrodami Chór Mieszany "Canticum Iubilaeum" z Limanowej od 11 do 13 września koncertował w Gdańsku i Gdyni.

  Pierwszy koncert odbył się w katedrze oliwskiej. Dwa dni później chórzyści pojechali do Gdyni, gdzie zaśpiewali w parafii pw. św. Antoniego. Oba koncerty poprzedziła uroczysta Msza św.

  W repertuarze chóru znalazły się m.in. kompozycje wybitnego polskiego kompozytora, pedagoga muzycznego śp. prof. Józefa Świdra. - Profesor był twórcą wielu dzieł sakralnych wykonywanych podczas liturgii we wszystkich polskich kościołach, np. "Czego chcesz od nas Panie" do słów Jana Kochanowskiego. J. Świder umiłował sobie polskich poetów i chętnie komponował muzykę do ich wybitnych dzieł - wyjaśnia Krzysztof Młynarczyk, prezes chóru.

  Zespół z Limanowej wykonał także wiele znanych utworów poświęconych tematyce maryjnej oraz popularne dzieła najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców, m.in. Mozarta, Nowowiejskiego, Twardowskiego czy Botora.

  Zespołowi pod dyrekcją Marka Michalika towarzyszyli Jadwiga Postrożna (mezzosopran), na co dzień solistka Opery Wrocławskiej, oraz Zygmunt Kokoszka, organista bazyliki Mariackiej w Krakowie.

  Chór wziął także udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Pater Noster" w Strzepczu na Kaszubach. Jury festiwalowe przyznało zespołowi z Limanowej I miejsce.

  Podczas trasy koncertowej na Wybrzeżu chór realizował projekt współfinansowany z pieniędzy województwa małopolskiego w ramach konkursu "Mecenat Małopolski 2015".

  Koncerty odbyły się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".


  Chór Mieszany "Canticum Iubilaeum" powstał w 1998 roku przy bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej z inicjatywy organisty i obecnego dyrygenta Marka Michalika. Początkowo zespół liczył około 20 członków. Do dziś jego skład się powiększył ponaddwukrotnie. W chórze śpiewają uczniowie, studenci, osoby pracujące zawodowo i będące już na emeryturze.

  Repertuar chóru stanowią liczne dzieła muzyczne tworzone od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Są to głównie utwory sakralne oraz świeckie z wielu zakątków świata i w różnych językach. Głównym celem i zadaniem chóru jest dbanie o piękno oprawy liturgii Mszy świętej, ale także szeroka działalność koncertowa. Chór zaliczany jest do czołówki najlepszych chórów diecezji tarnowskiej, w której dba o oprawę uroczystości kościelnych i państwowych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół