• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Świeccy dla Kościoła

  Justyna Liptak

  dodane 22.11.2015 16:00

  - Akcja Katolicka łączy w kościele ludzi różnych pokoleń, stanów i zawodów. Polecajmy dziś Bogu wszystkie jej dzieła i zamierzenia, by jak dotychczas pogłębiała życie religijne moralne i kulturalne osób świeckich w naszej archidiecezji i całej naszej ojczyźnie - mówił ks. Zbigniew Cichon, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej.

  Od Mszy św. w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze oliwskiej rozpoczęło się święto patronalne Akcji Katolickiej.

  - Prośmy Chrystusa Króla, aby królował w naszych sercach, w naszej ojczyźnie, jak również w całej Akcji Katolickiej - przyznał ks. Cichon.

  Uczestników powitał ks. Waldemar Waluk, proboszcz archikatedry. - To spotkanie jest już tradycją, bo od lat właśnie w tym dniu gromadzą się katedrze przedstawiciele tej akcji by modlić się wspólnie - mówił proboszcz.

  W koncelebrze, oprócz ks. Zbigniewa Cichonia uczestniczy również ks. prał. Piotr Toczek, wieloletni asystent Akcji Katolickiej, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku.

  - Przez 14 lat, kiedy byłem asystentem AK, starałem się wspólnie ze wszystkimi oddziałami naszej archidiecezji realizować akcyjne hasło: „widzieć, oceniać i działać". Podjedliśmy wiele duszpasterskich inicjatyw na polu kościoła. Pragnieniem naszym jest, aby AK się rozwijała nadal - mówi ks. prałat.

  Druga część spotkania odbyła się w Auli Jana Pawła II. - Akcja Katolicka jest dziełem katolików świeckich powołanych przed wojną przez prymasa Augusta Hlonda, była to odpowiedź na apel skierowany do wiernych przez Piusa XI. Papieża zwrócił się do świeckich, aby zadbali o Kościół poprzez swoje wspólnoty parafialne. Zadanie to realizowane jest przez AK na różnych płaszczyznach. W naszej archidiecezji od 20 lat włączamy się czynnie w budowanie wspólnoty Kościoła - mówi Joanna Olbert, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

  Abp Sławoj Leszek Głódź wystosował specjalne podziękowania do oddziałów AK, które w archidiecezji działają od początku. Jednym z wyróżnionych oddziałów był ten działający w Wejherowie.

  - To dla nas szczególne wyróżnienie, bo podziękowania trafiają do nas w momencie, kiedy świętujemy we własnym gronie 20. rocznicę powstania naszego oddziału AK - mówi Joanna Węsierska, prezes AK przy wejherowskiej parafii św. Anny.

  Konferencję Joanny Olbert, poprzedził krótki koncert w wykonaniu laureatów Przeglądu Pieśni Patriotycznej. - Na pierwsze spotkanie przyszłam na zaproszenie swojego proboszcza. Szybko przekonałam się, że jest to wspólnota dla mnie, bo oprócz formacji jest też miejsce na konkretne działanie w różnych parafialnych dziełach - mówi Zofia Trafalska, prezes oddziału AK działającego przy parafii MB Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół