• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Oddadzą pokłon Królowi

  ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 05.01.2016 14:28

  W archidiecezji gdańskiej tysiące osób pójdzie w radosnych pochodach, by pokłonić się Bożemu Dziecięciu.

  Święto Epifanii, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Tego dnia w całej Polsce tysiące osób weźmie udział w kolorowych i radosny pochodach. W archidiecezji gdańskiej orszaki pomaszerują w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Rumi i Żukowie.

  Gdański orszak z udziałem abp. Sławoja Leszka Głódzia, rozpocznie się o godz. 12.00 przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej modlitwą Anioł Pański, po której nastąpi wymarsz. Pochód przejdzie ulicami: Piwną, Tkacką, Długą, Długim Targiem do Zielonej Bramy. Wolontariusze i harcerze będą rozdawali wszystkim papierowe korony, śpiewniki z kolędami i nalepki z Trzema Królami. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

  Orszak Trzech Króli przemaszeruje także ulicami Gdyni. O godzinie 12.15 wyruszy sprzed kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na czas przejścia orszaku zamknięte zostaną następujące ulice: Świętojańska od 10 Lutego do al. Zwycięstwa, Partyzantów od Świętojańskiej do Bema oraz Bema od ul. Partyzantów do Kopernika.

  Wejherowo także będzie miało swój orszak. Jednak wyruszy nie jak w poprzednich latach spod Bramy Oliwskiej, ale spod Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów. Start o godzinie 13.30. Na rynku odbędzie się druga część kolędowania i końcowa inscenizacja, czyli pokłon Trzech Króli. Co roku w wejherowskim orszaku, oprócz tytułowych bohaterów święta, można zobaczyć też dodatkowe postaci. W związku z rocznicą 1050-lecia chrztu Polski w pokłonie ma wziąć udział książę Mieszko razem z Dobrawą i biskupem Wojciechem.

  Na czwartą edycję wejherowskiego orszaku organizatorzy przygotowali 1,5 tys. śpiewników i 1,8 tys. koron. Organizatorzy również zachęcają - w miarę jak pozwolą na to warunki atmosferyczne - aby dzieci przebrały się za anioły.

  Mszą św. w kościele pw. Bł. E. Bojanowskiego o godz. 12.30 rozpocznie się orszak w Rumi. Centralne uroczystości odbędą się pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Organizatorzy gwarantują gorący poczęstunek. Gościem specjalnym rumskiego orszaku będzie Weronika Korthals, która zaśpiewa kolędy po polsku i kaszubsku.

  Orszak Trzech Króli w Żukowie rozpocznie się o godz. 13.00 na placu przy Hali Widowiskowo-Sportowej. Pochód zakończy się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego kolędowaniem z orkiestrą oraz wspólnym tańcem.

  Patronat honorowy nad orszakami objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • mee...
   17.01.2017 12:42
   Na raka witamina C dozylnie...tak twierdza znawcy
  • Kocór
   17.01.2017 22:19
   Nazwa "lecznicza marihuana " wprowadza w błąd. Jest to ten sam narkotyk który biorą narkomani! Dopuszczenie jej legalnie będzie miało skutki tragiczne.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół