- Życie konsekrowane to droga całkowitego zjednoczenia z Chrystusem, poprzez realizację rad ewangelicznych - czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. To udział w życiu samego Chrystusa, pielęgnowany dzięki charyzmatom przejętym od poszczególnych założycieli zakonów - mówił 31 stycznia bp Wiesław Szlachetka.
Nabożeństwem słowa Bożego połączonym z adoracją Najświętszego Sakramentu oraz konferencją zatytułowaną "Chrzest. Konsekracja. Misja." osoby konsekrowane rozpoczęły modlitewne triduum, będące przygotowaniem do zakończenia Roku Życia Konsekrowanego. Na spotkanie w sanktuarium św. Wojciecha przybyło kilkadziesiąt sióstr zakonnych, posługujących na terenie archidiecezji gdańskiej. Modlitwie przewodniczył bp Szlachetka.
- Triduum zanurza nas w tajemnice przeżywanego obecnie czasu. 1050. rocznica chrztu Polski prowadzi nas do refleksji nad darem i zobowiązaniami płynącymi z naszego chrztu. W rozpoczętym Roku Miłosierdzia pochylamy się także nad wezwaniami, które rodzi doświadczenie Bożego miłosierdzia. Te treści szczególnie pojawiają się u końca Roku Życia Konsekrowanego. Prowadzą nas także, do jego podsumowania - podkreśla bp Wiesłąw.
- Konsekracja jest ekspiacją wobec potrójnej prowokacji świata, którą możemy odnaleźć w potrójnym kuszeniu, jakiego doświadczył Jezus na pustyni. Jest odpowiedzią na kulturę hedonizmu, gdzie naczelną zasadą postępowania jest własna przyjemność i chęć użycia, na materialistyczna żądzę posiadania, lekceważącą potrzeby i cierpienia słabszych, oraz żądzę władzy, prowadzącą do osiągnięcia przewagi nad innymi - mówił podczas konferencji pallotyn o. Janusz Łuczak. - Ta ostatnia powiązana jest z pychą, która nie pozwala zobaczyć drugiego i jego spraw. A jeśli już, to tylko kogoś do wykorzystania - dodał.
Kaznodzieja podkreślał, że życie osób konsekrowanych jest znakiem dla współczesnego świata oraz poszczególnych ludzi zagubionych w drodze do wieczności. Radykalne pójście za Chrystusem osób zakonnych wskazuje pozostałym właściwy kierunek, w którym powinno realizować się ludzkie człowieczeństwo. Jednak, aby świadectwo naśladowania Chrystusa mogło prawdziwie przemieniać ludzkie serca, musi realizować się w wewnętrznej wolności. Kapłan zaznaczał także, że dla powołanych najlepszym wzorem zjednoczenia z Chrystusem oraz realizacji powierzonej im misji jest Maryja - Matka Jezusa.
- Życie konsekrowane zakorzenione jest w przyjętym chrzcie, w naszym osobistym zjednoczeniu z Chrystusem. Chrzest jest wielkim darem. Niesie jednak ze sobą także konkretne zadanie. To ważne nie tylko dla tych, którzy podejmują drogę zakonną, ale dla wszystkich ochrzczonych, niezależnie od szczegółowego powołania, realizowanego przez nas w życiu - podkreśla bp Szlachetka. - Dzisiejsze spotkanie połączone było z refleksją nad tajemnicą chrztu św. Miejsce jest nieprzypadkowe. Upamiętnia bowiem na Wybrzeżu obecność św. Wojciecha, chrzciciela Gdańska - dodaje.
W ramach przeżywanego triduum odbędą się jeszcze dwa spotkania. Jutro, 1 lutego, w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Wrzeszczu (ul. Gomółki 11/13) o godz. 17 zostanie odprawione nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia połączone z koronką oraz przejściem przez Bramę Miłosierdzia. Uczestnicy będą mieli też okazję wysłuchania konferencji pt. "Miłosierdzie - misją osób konsekrowanych". Zakończeniem trwających trzy dni uroczystości będzie Eucharystia, którą 2 lutego o godz. 18 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej (Gdańsk, ul. Polanki 131) odprawi bp Szlachetka.