• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Perła gdyńskiego modernizmu nagrodzona

  Jan Hlebowicz

  dodane 20.04.2016 18:04

  - Cieszymy się, że nasz ogromny wysiłek włożony w przywrócenie dawnego blasku Dworcowi Morskiemu został doceniony - mówi Joanna Wojdyło, rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni.

  Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany 2016" odbyło się 20 kwietnia podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Zakopanem.

  W kategorii adaptacja obiektów zabytkowych nagrodę otrzymało Muzeum Emigracji, którego siedziba mieści się w dawnym Dworcu Morskim w Gdyni. Nagroda została przyznana za kompleksowe, pieczołowicie przeprowadzone prace konserwatorskie, które przyczyniły się do zachowania wartości zabytkowych modernistycznego Dworca Morskiego.

  "Przeprowadzona z pełnym poszanowaniem autentyzmu i integralności obiektu, wyjątkowo udana adaptacja na Muzeum Emigracji, znakomicie podkreśla aspekty historyczne i społeczne związane z pierwotną funkcją budynku i tożsamością miasta" - czytamy w uzasadnieniu.

  Dworzec Morski powstał w 1933 roku. Był to nowoczesny i reprezentacyjny budynek, który obsługiwał cały portowy ruch pasażerski. Dzięki bocznicy kolejowej emigrantów dowożono wprost pod burtę statku. Infrastruktura emigracyjna, stojąca na najwyższym poziomie, stała się wizytówką II Rzeczpospolitej.

  - Dworzec był jednym z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Budynek reprezentuje najwyższy poziom architektury modernistycznej, tak bardzo charakterystycznej dla Gdyni - podkreśla Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji.

  W ostatnim czasie obiekt został odrestaurowany i przystosowany do nowych funkcji. - To ważne, że jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Gdyni ponownie jest ważnym miejscem na mapie miasta i funkcjonuje jako centrum wydarzeń kulturalnych i społecznych - podkreśla J. Wojdyło. - Ta nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że zmiany, które wprowadziliśmy w fasadzie i bryle Dworca Morskiego, zostały dostrzeżone i ocenione bardzo pozytywnie - dodaje.

  Muzeum Emigracji to jedyna tego typu placówka w Polsce. - Opowiadamy o polskich emigrantach zarówno końca XIX, jak i początku XXI wieku. Dzisiaj poza krajem żyje ok. 20 milionów osób polskiego pochodzenia, z czego większość to potomkowie emigrantów. To szósta pod względem wielkości diaspora na świecie. Zadaniem Muzeum Emigracji jest wytłumaczenie skali i złożoności tego zjawiska - wyjaśnia K. Grabowicz-Matyjas. 

  Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Zakopane. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie, specjaliści od ochrony zabytków, przedstawiciele środowisk naukowych i opiniotwórczych, osoby zasłużone kulturze i ochronie zabytków.

  Przeczytaj także

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół