- Muzyka sakralna jest bardzo ważną częścią światowego dziedzictwa kulturowego. Trudno sobie wyobrazić muzyczny dorobek ludzkości bez chorału gregoriańskiego, wielkich dzieł polifonicznych czy utworów Jana Sebastiana Bacha - mówił ks. prof. Jacek Bramorski, organizator konferencji.
Uroczystą Eucharystią 27 kwietnia zakończył się pierwszy dzień XIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu "Musica sacra". Mszy św. odprawionej w bazylice Mariackiej przewodniczył ks. prof. Bramorski, teolog muzyki.
- Jan Paweł II w słynnym liście do artystów napisał, że "świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna, aby nie pogrążyć się w rozpaczy". Muzycy, jako słudzy piękna, wypełniają to przesłanie - rozpoczął homilię.
- Zadanie przybliżania światu wiecznego piękna i przekładania go na język muzyki jest podstawowym powołaniem artysty. Powinien on troszczyć się o to, by piękno wiary na nowo zajaśniało w liturgii, której integralną częścią jest muzyka. Jest ona narzędziem nowej ewangelizacji. Taką myśl podsuwa nam ojciec święty Franciszek, mówiąc, że wszystkie formy autentycznego piękna mogą być uznane za drogę prowadzącą do Pana Jezusa. Jednocześnie przestrzega przed relatywizmem estetycznym, który może zaciemnić nierozdzielny związek między prawdą, dobrem i pięknem - podkreślił ks. prof. Bramorski.
- W dziedzinie muzyki sakralnej wielkie dzieła powstawały dzięki natchnieniu. Słowo to wywodzi od łacińskiego inspiratio i oznacza "zaczerpnięcie z Ducha Świętego". Trzeba zatem otworzyć się na to Boże tchnienie, by przez twórczość artystyczną przynosić obfity owoc - zakończył duchowny.
Po Eucharystii zgromadzeni w świątyni wysłuchali wyjątkowego koncertu. Na organach zagrał prof. Bogusław Grabowski, a towarzyszył mu na saksofonie Maciej Sikała. Artyści wykonali improwizacje na temat tradycyjnych polskich pieśni kościelnych: "Chrystus Pan zmartwychwstał", "Dzisiaj pozdrowiony" czy "Matko Niebieskiego Pana".
Tegoroczna konferencja "Musica sacra" odbywa się 27 i 28 kwietnia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Tematem przewodnim sympozjum jest pojęcie piękna.
Patronem medialnym wydarzenia jest "Gość Niedzielny".
Relacja z drugiego dnia konferencji jutro na: gdansk.gosc.pl. Więcej także w 19. numerze "Gościa Gdańskiego" na 8 maja.