- Ci, którzy bohatersko szli na szańce, tracili życie na "nieludzkiej ziemi" i w koncentracyjnych obozach albo byli eksterminowani w czasach powojennych, powtarzali, że czerpią swoją siłę z wiary i miłości do ojczyzny. I dzięki temu potrafili "zachować się jak trzeba" - powiedział bp Zbigniew Zieliński.
Diecezjalne obchody świąt Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja odbyły się w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Uroczystej Eucharystii w intencji ojczyzny przewodniczył bp Zieliński.
- Czy możemy tak, jak Karol Wojtyła powiedzieć: "Myśląc - ojczyzna"? Czy wymawiając to słowo, używamy go jako dobra? Czy w tym dobru zakotwiczamy nasze pragnienia i czerpiemy siły? - pytał w homilii. - Odwołując się do zdobyczy Konstytucji 3 Maja, musimy sobie uświadomić, że tak wiele zależy od każdego z nas. W tym kontekście niezwykłego znaczenia nabierają słowa św. Jana Pawła II, który powtarzał: "Róbcie, co do was należy. Róbcie to w poczuciu wierności Bogu, sumieniu i ojczyźnie".
Bp Zieliński podkreślił, że historia Polski pisana jest trudnymi wydarzeniami. - Były tam podziały, rozbiory czy kończące się niepowodzeniem powstania. Jednak wszystkie one, mimo bolesnego oblicza, uczyły nas niezwykłej mądrości i dawały siłę - mówił. - Dzięki wierze i męstwu narodowych bohaterów, wychodziliśmy z dziejowych zakrętów. Polacy w trudnych chwilach odkrywali Boga i miłość do ojczyzny - dodał.
- Jak dziś zaopiekować się otrzymanym darem wolności? Św. Jan Paweł II powiedział, że "największym zwycięstwem zła jest bezczynność ludzi dobrych". Dzisiaj mamy szansę, odwołując się do historii i jej bogatych kart, odnaleźć to, co w niej najpełniejsze, najpewniejsze i najcenniejsze. By budować na silnych i pewnych fundamentach nasze dziś i nasze jutro - zaznaczył bp Zieliński.
- Czy towarzyszy nam głód wartości? Czy swoją codzienność piszemy na wartościach? Dlaczego tak łatwo przychodzi niektórym na jednym oddechu mówić o prawach do życia i zarazem prawie do zabijania dzieci nienarodzonych? Czczona przez nas Królowa Polski jest dla nas wszystkich przypomnieniem: nie ma przyszłości bez wartości - podsumował.
Podczas Mszy św. odnowiony został milenijny akt oddania Polski Najświętszej Maryi Pannie. Zebrani w bazylice Mariackiej łączyli się duchowo z Jasną Górą, gdzie odbywały się w tym samym czasie ogólnopolskie uroczystości z udziałem biskupów diecezjalnych.