W piątek 11 listopada ulicami Gdyni przeszła Wielka Parada Niepodległości.
Biało-czerwona parada, jak zwykle, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców miasta, którzy tłumnie zgromadzili się wzdłuż trasy przemarszu.
Flagi i balony w narodowych barwach były nieodzownym elementem, w który zaopatrzyli się gdynianie. Dodatkowymi atrakcjami związanymi z obchodami 98. rocznicy odzyskania niepodległości były pokazy pojazdów zabytkowych, Bieg Niepodległości, a także możliwość bezpłatnego zwiedzania ekspozycji w Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Okrętu ORP "Błyskawica".
Wielka Parada Niepodległości wystartowała w samo południe. Wzięło w niej udział kilkaset osób z różnych grup, stowarzyszeń, partii i szkół. Trasa – niezmieniona od czasów przedwojennych – wiodła od placu Konstytucji, przez ul. 10 Lutego, aż pod płytę Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki. Tam miały miejsce oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta.
Odczytano rozkaz kmdr. Krzysztofa Jaworskiego, dowódcy Garnizonu Gdynia, w sprawie Narodowego Święta Niepodległości. – "Walki o niepodległość Rzeczypospolitej były czynnikiem zespalającym cały naród. Brali w nich udział ludzie bez względu na wiek, pochodzenie, stan majątkowy czy wyznanie. Siła i wiara naszych przodków w to, że Polska znów będzie na mapie Europy, nigdy nie zginęła. Dzisiejsze święto jest nie tylko rocznicą, ale również dobrą okazją skłaniającą do refleksji, ocen i wniosków na temat naszej historii, naznaczonej niezliczonymi mogiłami tych, którzy przyczynili się do wskrzeszenia ojczyzny. Postawy tych osób są dla nas najlepszą lekcją patriotyzmu, którą powinniśmy rozwijać i kontynuować" – usłyszeli zgromadzeni przy płycie Marynarza Polskiego.
Niepodległościowym uroczystościom na skwerze Kościuszki towarzyszył salut świąteczny, czyli 21 wystrzałów z ORP "Błyskawica".
– W swojej historii Gdynia ma kilka ważnych dat, jak choćby 1918 r., kiedy to Józef Piłsudski powołał Marynarkę Wojenną. W roku 1922 podjęto decyzję o budowie portu w Gdyni, a w 1926 r. Gdynia uzyskała prawa miejskie. Te daty miały wpływ na kształtowanie oblicza i rangi naszego miasta oraz umacniania niepodległości i szansy rozwoju II RP. Trzeba pamiętać, że bez niepodległej Polski nie byłoby naszego miasta. Mamy więc szczególny powód, by radośnie świętować ten dzień – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
Narodowe Święto Niepodległości to w Polsce święto państwowe wprowadzone dla upamiętnienia odzyskania przez polski naród niepodległości po 123 latach zaborów Polski przez Imperium Rosyjskie, Królestwo Prus i Imperium Habsburgów.