Środowiska lewicowe i feministyczne próbują blokować konferencję "Katolicka rewolucja w biznesie". Organizatorzy odpowiadają na zarzuty.
W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni 6 czerwca odbędzie się konferencja naukowa "Katolicka rewolucja w biznesie", która ma przekonać polskich przedsiębiorców, "dlaczego warto w prowadzeniu firmy kierować się wyznawanymi przez siebie wartościami".
"Katolicka rewolucja w biznesie" to cykl konferencji organizowanych w 14 miastach przez Wiarę w Biznesie i Polską Akademię Biznesu. Partnerem merytorycznym konferencji jest Ordo Iuris, a honorowym patronem imprezy - miasto Gdynia. Budzi to sprzeciw wśród organizacji feministycznych oraz działaczy Partii Razem.
Elżbieta Jachlewska, liderka Inicjatywy Feministycznej, złożyła pisma do prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz do Anny Borkowskiej, dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w sprawie konferencji. Nasz komentarz w tej sprawie TUTAJ.
"W imieniu środowisk walczących o równouprawnienie, przeciwdziałających mowie nienawiści, dbających o wizerunek bliskiego nam miasta - Gdyni - apelujemy do pani Anny Borkowskiej o rozważenie, czy PPNT, jako instytucja świecka, której istotą jest tworzenie warunków dla rozwoju naukowego i technologicznego, stanowi właściwe miejsce dla organizacji tego typu wydarzeń. Do prezydenta Wojciecha Szczurka apelujemy o odwołanie patronatu nad tą merytorycznie wątpliwą konferencją, która służy propagowaniu i finansowaniu organizacji zagrażającej ładowi społecznemu, a zgoda na organizację tego wydarzenia stanowi formę legitymizacji dla jej działań" - można przeczytać na facebookowym profilu IF.
Partia Razem oczekuje od prezydenta Szczurka, że wycofa on swoje poparcie dla konferencji. Postuluje też, by PPNT wycofał się ze zgody na wynajem swoich sal dla wydarzenia wspieranego przez Ordo Iuris. "Protestujemy też przeciwko organizowaniu tego typu konferencji w miejscu, które przynajmniej z nazwy odwołuje się do nauki i postępu, przez organizację, której zasadom bliżej do »mroków średniowiecza« niż do rzetelnej i współczesnej wiedzy naukowej" - czytamy w liście napisanym przez PR.
Organizatorzy odnieśli się do stawianych zarzutów w specjalnym oświadczeniu. "W odpowiedzi na nieprawdziwe informacje przekazywane opinii publicznej przez Elżbietę Jachlewską, liderkę Inicjatywy Feministycznej (...), informujemy, że organizatorem konferencji jest Polska Akademia Biznesu oraz Wiara w Biznesie - organizacje świeckie, których podstawowym obszarem działania jest edukacja w sferze gospodarczej. Te dwa podmioty posiadają bogate doświadczenie w realizacji wydarzeń dotyczących wartości w biznesie. Wzięło w nich udział wiele tysięcy przedsiębiorców, dla których istotne są wartości chrześcijańskie" - czytamy.
"Inicjatywa Feministyczna kwestionuje miejsce organizacji konferencji w Gdyni. Jest to tym bardziej zastanawiające, że Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) jest idealnym miejscem na debatę o przedsiębiorczości. Sala w PPNT jest wynajmowana na zasadach komercyjnych. Tematem cyklu konferencji »Katolicka rewolucja w biznesie« odbywających się w 13 miastach Polski jest pomoc przedsiębiorcom w rozwoju, co pokrywa się z misją PPNT" - piszą Wojciech Sztreker, prezes Fundacji Wiara w Biznesie, oraz Tomasz Sztreker, właściciel Polskiej Akademii Biznesu, organizatorzy konferencji.
"Wystąpienia przedstawicieli Ordo Iuris dotyczą zagrożeń prawnych dla biznesu. Instytut Ordo Iuris od lat zajmuje się ochroną wolności gospodarczej, przedstawiając analizy oraz raporty dotyczące prawa krajowego i europejskiego wpływającego na działalność polskich przedsiębiorców. Prawnicy Ordo Iuris wielokrotnie występowali w obronie wolności gospodarczej" - odpowiadają.
"Pragniemy również odnieść się do listu otwartego gdyńskiego okręgu Partii Razem, skierowanego do prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, który zawiera szereg nieprawdziwych informacji godzących w dobre imię Wiary w Biznesie i Polskiej Akademii Biznesu. Za graniczące z absurdem uznać można używanie sformułowań »fundamentalistyczne organizacje dążące do radykalnych zmian w prawie, mających na celu ograniczenie praw człowieka« wobec organizacji, których statutowym celem jest wspieranie i rozwój przedsiębiorców. List otwarty Partii Razem, podobnie jak wcześniejszy list pani Elżbiety Jachlewskiej do prezydenta Gdyni oraz dyrektora PPNT, odwołują się do idei równouprawnienia i przeciwdziałania mowie nienawiści, odmawiając jednocześnie prawa do swobodnego zrzeszania się przedsiębiorcom odwołującym się do wartości chrześcijańskich. Działania Inicjatywy Feministycznej oraz Partii Razem odbieramy jako próbę zaistnienia w przestrzeni publicznej, realizowaną kosztem praw i wolności uczestników cyklu konferencji »Katolicka rewolucja w biznesie«".
Podczas konferencyjnych wystąpień słuchacze będą mogli zapoznać się z katolicką nauką społeczną oraz dowiedzieć się, jakie zalety niesie posługiwanie się zasadami KNS w prowadzeniu własnej firmy. Ciekawym punktem spotkania będzie poznanie rzeczywistych problemów, z jakimi na co dzień stykają się właściciele firm, oraz możliwość spotkania i porozmawiania z osobami, które odniosły sukces w biznesie. Prelegenci powiedzą także o praktycznych narzędziach, dzięki którym można skutecznie zarządzać firmą w zgodzie w wyznawanymi przez siebie wartościami. Wśród gości jest m.in. Igor Gielniak, były właściciel największej w Polsce firmy produkującej meble biurowe, który wygłosi referat "Osobista droga do wielkiego bogactwa".
Start konferencji o godz. 9. Miejsce: sala Morska.
Patronem medialnym wydarzenia jest "Gość Niedzielny".