Nowy numer 11/2024 Archiwum

O pieśniach innych od wszystkich

Już jutro kolejny Przegląd Pieśni Patriotycznej w archidiecezji gdańskiej.

O młodych ludziach, którym się chce, i nauce historii poprzez śpiewanie mówi Piotr Gierszewski, współorganizator Przeglądu Pieśni Patriotycznej w archidiecezji gdańskiej.

Jan Hlebowicz: Już jutro odbędzie się 8. edycja PPP w naszej diecezji. Na pierwszy przegląd przyszły cztery zespoły…

Piotr Gierszewski: …a teraz musimy robić kwalifikacje, bo tak dużo napływa zgłoszeń. Nie tylko coraz więcej osób jest chętnych do śpiewania patriotycznych pieśni. Z biegiem lat bardzo podniósł się poziom wykonawców. Obecnie na przeglądzie śpiewają laureaci ogólnopolskich festiwali, gościmy orkiestry, chóry, a także utytułowanych solistów. Uczestnicy nie tylko zaskakują jury umiejętnościami wokalnymi i muzycznymi, ale także zaangażowaniem w to, co robią - profesjonalną scenografią sceniczną czy strojami z epoki, w których występują.

Poziom przeglądu wzrasta także od strony organizacyjnej.

Obecnie dysponujemy profesjonalnym nagłośnieniem. Naszą inicjatywę wsparł oficjalnie wiceminister kultury Jarosław Sellin. Nie byłoby tego wszystkiego bez zaangażowania ks. Piotra Toczka z kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego, gdzie odbywa się festiwal, oraz członków Akcji Katolickiej, która jest organizatorem przeglądu.

Z czego wynika ta pozytywna tendencja - ilościowa i jakościowa?

Jestem nauczycielem, pedagogiem i mam okazję obserwować zachowania młodych ludzi. Pamiętam, że jeszcze kilka lat temu rówieśnicy patrzyli krzywo na swoich kolegów i koleżanki angażujących się patriotycznie. "Dziwaki" - słyszałem nieraz. Może niegroźni, ale dziwaki. Dzisiaj jest inaczej. Umiłowanie ojczyzny, zainteresowanie historią swojego kraju, wzorowanie się na pewnych postaciach - takich, jak chociażby "Inka" - stało się normalnością, przestało być "obciachowe".

Zapraszacie wszystkich - osoby młodsze, w średnim wieku i starsze. Jednak przegląd skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

Nasz festiwal spełnia trzy zasadnicze funkcje: wychowawczą, edukacyjną i patriotyczną. Pieśni prezentowane przez wykonawców mówią o wartościach - Bogu, honorze, ojczyźnie, oddaniu, przyjaźni, poświęceniu. Jednocześnie wiele z nich odnosi się do tych fragmentów naszych dziejów, które były, a czasami nadal są, całkowicie pomijane przez szkolne podręczniki albo znajdują się na końcu programów nauczania. Chodzi o powstanie warszawskie, żołnierzy niezłomnych czy Sierpień ’80. Niestety przez lata młodzież kończyła swoją edukację historyczną na wybuchu II wojny światowej. Najnowsze dzieje były marginalizowane.

Tę lukę wypełnił PPP?

Pamiętam, że kiedy jeszcze kilka lat temu część wykonawców śpiewała pieśni żołnierzy wyklętych, rówieśnicy siedzący na widowni nie za bardzo wiedzieli, kogo one dotyczą. Dzisiaj ta wiedza jest coraz bardziej powszechna. Nasza aktywność w ramach przeglądu wpisuje się w hasło Akcji Katolickiej - "Widzieć, oceniać, działać". Osiem lat temu dostrzegliśmy pewną niezagospodarowaną przestrzeń i wypełniliśmy ją treścią.

Przegląd Pieśni Patriotycznej odbędzie się 21 października w godzinach od 10 do 13 w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, Gdańsk-Suchanino, ul. Otwarta 1.

Patronat nad Przeglądem Pieśni Patriotycznej objął "Gość Niedzielny".

Relacja z PPP już wkrótce na: gdansk.gosc.pl.

Więcej o wydarzeniu w 42. numerze "Gościa Gdańskiego" na 22 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama