- Praca nad filmem o Stowarzyszeniu "Godność" była wielką przyjemnością, ale i zawodowym wyzwaniem - podkreśla Jolanta Roman-Stefanowska, reżyser.
W środę 13 grudnia w historycznej sali BHP odbył się premierowy pokaz filmu "Zawsze wierni" o represjonowanych przez reżim komunistyczny członkach Stowarzyszenia "Godność".
- Jako mieszkanka Pomorza z podziwem i szacunkiem obserwuję od lat wielką determinację stowarzyszenia w przywracaniu pamięci, uczeniu patriotyzmu i poszanowaniu historii. To ludzie wyjątkowi, którzy niemal 25 lat konsekwentnie stają po stronie skrzywdzonych, poniżanych i odartych z godności - podkreśla reżyser.
Film, który powstał w ramach wspólnego projektu Telewizji Polskiej SA, Stowarzyszenia "Godność", Instytutu Pamięci Narodowej i NSZZ "Solidarność", jest hołdem dla ludzi, którzy walczyli i walczą o godność ofiar stanu wojennego, a także podziękowaniem dla tych, którzy ich w tym wspierają.
- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się podjąć temat i uhonorować tym obrazem kawałek naszego życia. Jesteśmy na progu odkłamywania naszej przeszłości i osądzenia win. Młode pokolenie domaga się prawdy i chce budować Polskę wolną i sprawiedliwą. Stowarzyszenie "Godność" pomoże młodym zrozumieć minione, zakłamane lata - mówi Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia "Godność".
Spotkanie było również okazją do wręczenia honorowego członkostwa stowarzyszenia. Akt nadania otrzymali abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, Anna Fotyga, poseł do Parlamentu Europejskiego, Maciej Łopiński, były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy, mec. Tadeusz Kilian, obrońca represjonowanych w stanie wojennym, oraz Krzysztof Wyszkowski.
- To dla mnie bardzo ważne wyróżnienie. Stowarzyszenie "Godność" w sposób widoczny upamiętnia osoby i miejsca ważne dla naszej historii. Dziękuję szczególnie za przywrócenie krzyża na Westerplatte, a także za upamiętnienie wizyty Jana Pawła II w tamtym miejscu - podkreślił metropolita.
W zebraniu założycielskim Stowarzyszenia "Godność" 27 listopada 1993 r. uczestniczyły 22 osoby, z których 16 podpisało się pod deklaracją założycielską. Zarząd ukonstytuował się w składzie: Czesław Nowak, prezes, Janina Wehrstein, sekretarz, oraz Ryszard Gruda, Stanisław Fudakowski, Mariusz Hinz i Andrzej Michałowski - członkowie.
Od tego czasu walczą o godność ofiar stanu wojennego i komunizmu, o przywracanie pamięci historycznej oraz o szacunek dla chrześcijańskich wartości.