Cystersi, salezjanie i... Krzyżacy

Wioleta Żurawska

publikacja 14.11.2023 18:28

Rumia w 2024 r. będzie świętować jubileusz 800-lecia. Istotny wkład w rozwój miasta miały zgromadzenia zakonne, o czym będzie można usłyszeć podczas konferencji 21 listopada.

Wydarzenie jest idealną okazją do poznania bogatej historii dowodnie najstarszej miejscowości na Pomorzu. Wydarzenie jest idealną okazją do poznania bogatej historii dowodnie najstarszej miejscowości na Pomorzu.
Materiały prasowe organizatora

Mało jest miejscowości, które mają tak stary rodowód jak Rumia. Mało kto zdaje sobie również sprawę z tego, że jest to aż 800 lat. Byt prawny Rumi rozpoczyna się w 1224 r., co potwierdza najstarszy dyplom oliwski, który przetrwał do naszych czasów - dokument wystawiony przez kancelarię księcia Świętopełka Wielkiego [o poszukiwaniach tego dokumentu przez Społeczny Komitet Obchodów 800-lecia Rumi pisaliśmy TUTAJ - przyp. aut.].

Jak podkreśla Kazimierz Klawiter, przedstawiciel SKO 800 Rumia, takiej daty nie można przeoczyć. - Rok 2024 to znakomita okazja do podkreślenia naszej bogatej historii. To również sprzyjająca okoliczność do budowania tożsamości Rumi, która ciągle ma z tym niemały problem. Dlatego też postanowiliśmy zawiązać Społeczny Komitet Obchodów 800-lecia Rumi, który działa już od półtora roku. Przyjęliśmy stosowny program i realizujemy go. Sporo wydarzeń mamy już za sobą. Ostatnio rozstrzygnęliśmy konkurs kompozytorski "Rumina 800" na pieśń pochwalną o Rumi do tekstu prof. Kazimierza Nowosielskiego - zaznacza K. Klawiter.

Przed komitetem następne wyzwania. - 21 listopada odbędzie się organizowana we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi konferencja na temat wkładu zgromadzeń zakonnych w budowanie tożsamości naszego miasta. Będziemy mówić o trzech zakonach - cysterskim, salezjańskim i... krzyżackim. Opactwo cystersów otrzymało wieś Ruminę w darze od księcia Świętopełka w 1224 r. i władało nią do 1772 roku. Krzyżacy także mieli duży wpływ na naszą miejscowość - Zagórze było własnością zakonu. Salezjanie przybyli do Rumi przed II wojną światową. Do dziś - dzięki prężnie działającym dwóm salezjańskim parafiom - stanowią duszpasterski fundament miejscowości i mają istotny wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży - podkreśla przedstawiciel SKO 800 Rumia.

Na konferencję zaproszono znanych uczonych. - O cystersach opowie prof. Andrzej Groth z Uniwersytetu Gdańskiego. Temat salezjański przybliży salezjanin urodzony w Rumi - ks. prof. Henryk Skorowski, były rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Będzie też specjalista od Krzyżaków - dr Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku - wylicza K. Klawiter.

Nadchodząca konferencja to nie tylko interesujące prelekcje. Zaprezentowana zostanie również multimedialna makieta przedstawiająca topografię Rumi w sekwencjach chronologicznych. Wydarzenie jest otwarte, zaproszeni są wszyscy chętni.

Program wydarzenia.   Program wydarzenia.
Materiały prasowe organizatora

Konferencja odbywa się w partnerstwie z Muzeum Archeologicznym, Muzeum Archidiecezjalnym i Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz Muzeum Zamkowym w Malborku. Honorowy patronat nad nim objął Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Patronem medialnym jest "Gość Gdański ".

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Więcej informacji nt. działalności SKO 800 Rumia TUTAJ.