Nowy numer 37/2021 Archiwum

Cystersi nie mieszczą się w murach

Już wkrótce będzie można rozsmakować się w ich duchowości. Dosłownie i w przenośni.

Cystersi w Oliwie są obecni - z przerwami - od 1186 roku. Dzięki sprawnemu zarządzaniu już w połowie XIII wieku konwent był właścicielem 40 majątków ziemskich, jeziora, dwóch jazów i czterech wysp. W ich dziejach nie brakowało trudnych momentów. Niejednokrotnie byli zmuszeni do walki z Prusami, Krzyżakami i Szwedami. Opactwo i klasztor musiały zmagać się z klęskami żywiołowymi. W XVIII wieku oliwscy cystersi przeżywali swój czas rozkwitu, by w 1831 roku opuścić te ziemie po kasacie w wyniku zarządzenia króla pruskiego. Powtórnie pojawili się w Oliwie zaraz po zakończeniu II wojny światowej, by po wielu latach pracy w kościele rektorskim przejąć w roku 1988 duszpasterstwo w parafii pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Przez te wszystkie lata kojarzyli się raczej z modlitwą i życiem za murami klasztoru. Obecnie postanowili ze swoją duchowością wyjść do ludzi. - Chcemy pokazać mieszkańcom Pomorza, że duchowość cysterska może być odpowiedzią na potrzeby współczesnego, zabieganego człowieka. Nie musi się on modlić 7 razy dziennie, jak my, ale może wraz z nami uczyć się codziennie sztuki wyciszenia i kontemplacji - podkreśla o.Wiesław Rymarczyk, proboszcz parafii. Dodaje, że można przecież modlić się swoją codzienną pracę i zajęciami, z którymi każdego dnia musimy się zmagać.

22 i 23 września oliwscy cystersi organizują I Dni Cysterskie. Imprezie będzie towarzyszył Jarmark, podczas którego będzie można posłuchać regionalnych zespołów muzycznych, a także skosztować specjałów kuchni cysterskiej.

Plan wydarzenia można znaleźć TUTAJ

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • nirs
    02.09.2012 14:01
    Prekursorem otwarcia się na świat, był Zakon Krzyżacki.
    Dziś wiele zakonów idzie drogą sekularyzacji, by być bliżej człowieka.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama