Małe co nieco

W wersji papierowej "Gościa Gdańskiego" pisaliśmy przed miesiącem o zorganizowanym przez Muzeum Narodowe w Gdańsku – Letnim Jarmarku Etnograficznym. Od 9 czerwca, w weekendy przed Spichlerzem Opackim w Gdańsku-Oliwie mieszkańcy i turyści mogli zetknąć się ze sztuką i kulturą ludową Pomorza.

Stałymi punktami Jarmarku były kiermasze sztuki ludowej, rękodzieła i produktów regionalnych, wystawa drewnianych kapliczek w parku Oliwskim oraz prezentacja fotograficzno-multimedialna "Kapliczki kaszubskie / Przestrzenie świętości" w Muzeum Etnograficznym w Oliwie.

W najbliższe dwa wrześniowe weekendy Jarmarku odbędą się dni tematyczne wpisane w Europejskie Dni Dziedzictwa, w czasie których aż w 49 krajach Europy edukuje się i promuje spuściznę regionu. 8 września - w Dniu Pszczelarza - odbędą się pokazy wyrobów z pszczelego wosku oraz narzędzi pszczelarskich i uli. Dla łasuchów będzie to również okazja do kupienia „małego co nieco” oraz innych produktów pszczelarskich.

9 września - w Dniu Kaszubskmi - odbędzie się prezentacja twórców ludowych, rękodzieła i produktów regionalnych Kaszub. Tydzień później, 15 września, w czasie Dnia Kociewskiego wystąpi kapela kociewska. Natomiast w niedzielę 16 września Jarmark zakończy się dożynkową prezentacją kół gospodyń wiejskich z rejonu Pomorza.

« 1 »