Nowy numer 38/2023 Archiwum

Zwycięzca zawinął do portu przejdź do galerii

Do gdyńskiego portu, przy nabrzeżu w Basenie Prezydenta, zawinął żaglowiec STS Fryderyk Chopin. Ta polska jednostka wygrała międzynarodowe regaty The Tall Ship Races 2012. Gdynia jest pierwszym polskim portem, w którym zacumował żaglowiec po wielkim zwycięstwie.

Jego kapitan – Tomasz Ostrowski nie ukrywał radości i zdumienia z powodu tłumu gapiów oczekujących na statek. Publiczność obsypała kapitana i jego załogę gromkimi oklaskami.

W czasie uroczystości powitalnej 9 września  marsza zagrała orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Załoga statku nie była dłużna i na wejściu do portu odśpiewała powitalną pieśń, stojąc na rejach.

Między 14.00 a 17.00 można było zwiedzić ten wspaniały, drugi co do wielkości, polski żaglowiec. Zakończył on w Gdyni 15-dniowy Rejs Architektów, w który wyruszył 25 sierpnia z Dublina.

Fryderyk Chopin został wybudowany w gdańskiej stoczni przez Fundację kpt. Krzysztofa Baranowskiego w 1992 roku. 29 października 2010 roku w czasie rejsu „Szkoły pod żaglami” podczas potężnego sztormu na Atlantyku stracił oba maszty. Po odholowaniu do Kornwalii i wykupieniu przez nowego armatora statek przeszedł remont i powrócił na morze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast