Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Niepokorni, niezłomni, wyklęci... przejdź do galerii

Foyer Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Znany dziennikarz telewizyjny Krzysztof Ziemiec prowadzi dyskusję pt. „Jak opowiadać historię?”. Jej uczestnikami są dzieci i wnuki żołnierzy podziemia oraz zaciekawiona publiczność.

– Opowiadanie historii jest dziś bardzo ważne i bardzo potrzebne. Co zrobić, by było ciekawe – pyta Krzysztof Ziemiec. – Najpierw trzeba zdążyć spisać tę historię, bowiem jej uczestnicy i świadkowie powoli odchodzą z tego świata – odpowiada pani reżyser. – Pewną wiedzę na temat historii powinniśmy wynosić z domu rodzinnego – mówi jedna z uczestniczek panelu.

Po dyskusji odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu i wręczenie nagrody specjalnej – „Platynowego Opornika”. W tym roku otrzymał ją Andrzej Trzos-Rastawiecki. Przyznaną za całokształt twórczości nagrodę w imieniu twórcy odebrał jego syn, Marek. – Ten festiwal jest drogą do odkłamania historii – podkreślił przy okazji wręczenia Opornika Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wieczorem, w klubie muzycznym „Ucho” odbył się koncert zespołu DePress, który przed kilkoma laty nagrał płytę „Myśmy Rebelianci” zawierającą wybór tekstów śpiewanych przez Żołnierzy Wyklętych.

Festiwal będzie trwał jeszcze w piątek 14 i w sobotę 15 września. W programie m.in. pokaz 13 filmów konkursowych, panele dyskusyjne, warsztaty filmowe dla młodzieży oraz pokazy pozakonkursowe. Ostatniego dnia, o godzinie 18 odbędzie się gala rozdania nagród, którą poprowadzą Maja Berełkowska i Jan Pospieszalski. Wtedy też odbędzie się spektakl „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” w wykonaniu Piotra Cyrwusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama