Nowy numer 31/2022 Archiwum

Wszystko na większą chwałę Bożą

Jezuici rozpoczęli świętowanie 75 lat pracy w Gdyni

Obecność duchowych synów św. Ignacego Loyoli w mieście z morza i marzeń to ziszczenie ich pragnień, by właśnie w Gdyni utworzyć dom zakonny i zakład naukowo-wychowawczy, podobny do tych, jakie istniały wcześniej w Chyrowie i Wilnie. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu osób, w tym ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, budowniczego Gdyni czy wójta Jana Radtke we wrześniu 1937 roku bp Wojciech Okoniewski poświęcił budynek gimnazjum w Orłowie oraz dom zakonny i kaplicę na wzgórzu, które od 1999 roku uchwałą Rady Miasta Gdyni nosi nazwę "Wzgórze Świętego Stanisława Kostki".

16 września 2012 roku o godz. 12 w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki, na tym właśnie Wzgórzu noszącym jego imię, została odprawiona odpustowa Msza święta koncelebrowana, po której nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy zdjęć. Prezentują one w sposób skrótowy, ale niezwykle barwny, bogatą historię pracy jezuitów w Gdyni. Część fotografii pochodzi z czasów bardziej współczesnych - przełomu lat 80. i 90. XX wieku - kiedy to jezuici wybudowali nowy kościół, kompleks szkolny, wznieśli duże kolegium jezuickie oraz zapoczątkowali działanie wielu instytucji związanych z wychowaniem i formacją duchową.

- "Pomagać duszom" - to jest pragnienie jezuitów pracujących na Wzgórzu Świętego Stanisława Kostki. Staramy się to robić już ponad 75 lat. Dziękujemy każdemu, kto nas w tej pracy wspiera - mówił rektor gdyńskiej wspólnoty jezuickiej o.Robert Bujak SJ. Wystawę, którą można oglądać przy starym kościele przy ul. Tatrzańskiej 35, przygotowali: Grażyna Grzebińska-Kapusta, Janusz Kukielski oraz o.Wojciech Żmudziński SJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama