Nowy numer 38/2023 Archiwum

Energetyczne stoliki w Gdyni

Nowe umeblowanie gdyńskiego centrum.

Czy standardowe „wyposażenie” miejskich ulic może być kolorowe i niebanalne? Okazuje się, że tak. Przykładem na to są skrzynki energetyczne, zamontowane we wtorek na ul. Świętojańskiej w Gdyni.

Skrzynki są zwykle szare i kanciaste, bo przede wszystkim mają być użyteczne. O to, by zdobiły przestrzeń, a nie tylko chowały kable wysokiego napięcia, nikt na ogół nie dba. Projektantki Anna Jankowska i Dominika Janicka z biura „a.d.12”, postanowiły zrobić coś zupełnie innego. W ramach projektu Gdynia City Transformers zaprojektowały pięć kolorowych skrzynek, które nie tylko skutecznie ukrywają mało estetyczne okablowanie sieci energetycznej, ale także mogą służyć za funkcjonalne stoliki, przy których można odpocząć i napić się kawy. Teraz będą to nowe „meble miejskie”.

- Wprowadzamy projekty, które nie tylko mają poprawiać estetykę miasta, ale wpływają również na przestrzeń od strony funkcjonalnej – mówi Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Urzędu Miasta w Gdyni.

Stoliki zlokalizowane są w przyulicznej części chodnika na odcinku ul. Świętojańskiej między skrzyżowaniami z ul. Armii Krajowej oraz ul. Obrońców Wybrzeża. Dwie zostały dodatkowo wyposażone w górne oświetlenie. Właściciele lokali gastronomicznych znajdujących się w okolicy zaopiekują się stolikami i zadbają o ich codzienną estetykę.  

Projektantki skrzynek otrzymały wyróżnienie w pierwszej edycji konkursu Gdynia City Transfomers. - W projekcie położyłyśmy nacisk na to, aby nawiązywał swoją formą i rozwiązaniami materiałowymi do istniejących na ulicy mebli - mówi Anna Jankowska. – Zależało nam, aby obudowa nie była bierną rzeźbą, ale wchodziła w interakcję z użytkownikami – dodaje Dominika Janicka.

Gdynia City Transformers to konkurs, którego celem jest podnoszenie jakości wizualnej oraz estetycznej przestrzeni miejskiej w Gdyni. Wyłaniane są tu najciekawsze projekty charakteryzujące się wysoką jakością wzorniczą, dostępnością oraz wpisujące się w krajobraz miasta. Organizatorem konkursu jest miasto, a realizatorem – Centrum Designu Gdynia, działające w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast