Nowy numer 09/2024 Archiwum

Pamiątki po papieskiej pielgrzymce poszukiwane

W Gdyni powstaje film dokumentalny poświęcony wizycie Jana Pawła II w tym mieście podczas pielgrzymki w 1987 r. Jego autorka, Małgorzata Sokołowska, poszukuje wszelkich pamiątek związanych z tym wydarzeniem.

- Chodzi o zdjęcia, notatki, dokumenty, ulotki – mówi pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia. – Ten materiał będzie stanowił ilustracje do rozmów jakie chcę przeprowadzić z uczestnikami tamtego wydarzenia. W pracy nad produkcją filmu będzie mnie wspierał pan Jacek Dworakowski - autor wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych, pokazywanych na festiwalach w Polsce i zagranicą.

Zamierzeniem Małgorzaty Sokołowskiej jest przywrócenie pamięci o tym niezwykłym w historii Gdyni wydarzeniu.

– Na ogół pamięta się i mówi o wizycie w Gdańsku, a o Gdyni już nie bardzo – mówi producentka i scenarzystka. - To efekt tego, że komunistycznej władzy nie zależało wcale na rozgłosie dla tego wydarzenia. Władza utrudniała zorganizowanie tej wizyty, ale ona się odbyła a uczestniczyły w tym wydarzeniu tysiące Polaków, którzy tłumnie przywitali papieża i wzięli udział we Mszy Świętej na Skwerze Kościuszki.

Prace nad filmem rozpoczną się 8 października, a zakończą się wiosną przyszłego roku. Wszyscy, którzy mogą wesprzeć autorów filmu materiałami dokumentalnymi proszeni są o kontakt z panią Małgorzatą Sokołowską: e-mail - encyklopedia@autograf.pl; tel. 501 025 450. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama