Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W super derbach górą Trefl Sopot przejdź do galerii

Pojedynki dwóch drużyn z Trójmiasta ̶ Asseco Prokom Gdynia i Trefla Sopot, od lat wzbudzają ogromne emocje. Tegoroczni mistrzowie (Asseco) i wicemistrzowie (Trefl) Polski, zmierzyli się wczoraj w walce o Superpuchar 2012 roku. Zwycięsko z tej sportowej batalii wyszła drużyna z Sopotu.

Blisko godziny osiemnastej Hala Sportowo-Widowiskowa w Gdyni wypełniła się kibicami. Fankluby obu drużyn, wyposażone w ogromne bębny wyznaczające rytm wznoszenia okrzyków, oklaskiwania „swoich” i wygwizdywania przeciwników, rozpoczęły doping, który nasilał się proporcjonalnie do upływającego czasu.

Zawodnicy obu drużyn wyszli na parkiet niezwykle zdeterminowani by zwyciężyć, co odzwierciedlał wynik spotkania, stale utrzymujący się w granicach remisu. Mimo zaciętej walki, gra dwóch najlepszych drużyn poprzedniego sezonu, pozostawiała wiele do życzenia. W pierwszej fazie meczu szczególnie zawodziła skuteczność. Dość nieoczekiwanie jednak, do szatni bardziej zadowoleni schodzili zawodnicy Trefla Sopot, wygrywający po dwóch kwartach przewagą jednego kosza. W przerwie meczu wystąpiła skrzypaczka z Gdyni  ̶̶  Alexa, a krótkie pauzy w trakcie spotkania wypełniły swoim tańcem utytułowane cheerleaders Asseco Prokom.

W drugiej połowie świetny występ zaliczył Adam Waczyński z Trefla. To właśnie dzięki niemu, w ostatniej kwarcie, na sześć minut przed końcem spotkania, sopocka drużyna osiągnęła swoją największą do tej pory, dziewięciopunktową przewagę. W tym momencie odpowiedzialność za odrabianie strat wziął na siebie lider Asseco, niebywale szybki i zwrotny Jerel Blassingame. Po jego kolejnych, udanych akcjach, gdynianie, na dwie minuty przed końcem, tracili do Trefla zaledwie dwa punkty. Dobra passa została jednak przerwana  ̶  kolejnym celnym rzutem popisał się Waczyński, a kibice zaczęli głośno skandować jego nazwisko. Dźwięk kończącej mecz syreny nie zdążył jeszcze całkowicie wybrzmieć, gdy kibice sopockiej drużyny zaczęli śpiewać: „Oto jest dzień, oto jest dzień”, wzorując się na jednej z... kościelnych pieśni. Wicemistrz Polski 2012 roku, Trefl Sopot, zdobywcą Superpucharu!  ̶̶  W czwartej kwarcie graliśmy tak samo agresywnie, jak na początku meczu i Asseco Prokom jakby trochę odpuścił, dlatego wygraliśmy to spotkanie  ̶  twierdzi bohater sopocian i zarazem najlepszy strzelec swojej drużyny, Adam Waczyński.

Trefl Sopot wygrał z Asseco Prokom Gdynia 74:69. Najlepiej punktującymi graczami Asseco Prokom Gdynia byli: Jerel Blassingame 21, Łukasz Koszarek 14, Julian Khazzouh 8. W drużynie Trefla Sopot zdobyczą punktową wyróżnili się: Adam Waczyński 18, Frank Turner 15, Filip Dylewicz 14.