GN 19/2022 Archiwum

Polsko-szwedzkie manewry

Manewry noszą kryptonim Northern Crown 2012 i są jedną najbardziej skomplikowanych operacji ratowniczych na morzu. Kulminacyjnym momentem ćwiczeń będzie ewakuacja „suchą stopą” członków załogi okrętu podwodnego z dna na powierzchnię, przy wykorzystaniu ratowniczego pojazdu podwodnego.

W ramach ćwiczeń żołnierze biorący udział w akcji będą musieli rozegrać scenariusz zakładający, że w wyniku awarii na morzu osiadł okręt podwodny. jedyną szansą ewakuacji i uratowania załogi ewakuacji załogi jest użycie specjalistycznego pojazdu podwodnego, który po zejściu pod wodę łączy się z okrętem podwodnym. Dzięki temu, po wyrównaniu ciśnień na jednostkach i po otwarciu włazów, marynarze mogą „suchą stopą” przejść z okrętu do pojazdu ratowniczego. Symulacja awarii odbędzie się na pokładzie ORP "Sokół", który wykona manewr położenia się na dnie. Okręty ratownicze będą miały za zadanie ewakuować załogę "Sokoła" przy użyciu pojazdu ratowniczego NSRS.

Tegoroczne ćwiczenie „Northern Crown” zorganizowano w ramach polsko-szwedzkiej umowy, zawartej pomiędzy rządami obu państw 10 lat temu. Od tego czasu, co roku, w oparciu o tą umowę, polskie i szwedzkie siły morskie prowadzą wspólne ćwiczenia z wykorzystaniem swoich sił ratowniczych oraz z udziałem okrętów podwodnych, tak, aby w razie konieczności być w gotowości do udzielania sobie wzajemnej pomocy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama