‒ Pieśni patriotyczne kształtują naszą osobowość i tożsamość. Teraz jest taka dziwna moda na fascynowanie się obcymi kulturami. Ludzie zachwycają się tradycjami Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a nie kulturą i historią własnego narodu. W niczym nie jesteśmy gorsi od innych ‒ mówi Ziemowit Klimek z zespołu „Si Signore”.
Diecezjalny Przegląd Pieśni Patriotycznej pod hasłem „Nasze dziedzictwo ‒ Polska” odbył się 13 października w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku. Laureat konkursu 10 listopada zaprezentuje Archidiecezję Gdańską na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie.
‒ Staramy się propagować ducha patriotyzmu wśród młodzieży ‒ mówi współorganizator wydarzenia, Jerzy Karpiński. ‒ W naszym przekonaniu wiara w Boga i miłość do ojczyzny skutkuje dobrem ogółu. Młodzież w sposób naturalny potrafi odróżnić wartości od antywartości ‒ dodaje Piotr Gierszewski, radny Gdańska.
Konkurs podzielony został na dwie kategorie. W tzw. grupie młodzieżowej wzięły udział zespoły: „Lucem Vitae” z parafii św. Bernarda w Sopocie, „Si Signore” z parafii św. Brygidy w Gdańsku oraz „Alfa” z Zespołu Specjalnego Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego. W starszej kategorii wiekowej wystąpili Bronisław Wysoczański z parafii Bożego Ciała w Gdańsku oraz Elżbieta Ciszewska-Wlizła i Bożena Reszel z parafii św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku.
Uczestnicy Przeglądu Pieśni Patriotycznej zaśpiewali m.in. „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „Legiony”, „Przybyli ułani”, „Modlitwę obozową AK”, „Białe róże”, „Marsz Sybiraków”. Najbardziej oryginalny repertuar zaprezentował zespół „Si Signore”, wykonując utwór „Miejcie nadzieję” na podstawie wiersza Adama Asnyka i mniej znaną piosenkę Jacka Kaczmarskiego pt. „Świadkowie”.
‒ Sami słuchamy takiej muzyki. „Świadkowie” to utwór bardzo ambitny. Opowiada niezwykle przejmującą historię. Mamy nadzieję, że skoro tak silnie oddziałuje na nasze emocje to udziela się to również słuchaczom ‒ opowiadają Ziemowit Klimek, Natalia Chylińska, Ola Kowacz i Kinga Gorczyńska z zespołu „Si Signore”. ‒ Śpiewamy utwory, które są mniej znane. Staramy się walczyć z poglądem, że pieśni patriotycznych jest pięć i wszystkie takie same ‒ dodają Ola Solska, Zosia Szarmach, Gosia Strugała, Zuzia Wężyk i Adam Skorczewski.
Zespoły oceniało profesjonalne jury złożone z muzyków oraz nauczycieli. Pod uwagę brało: dobór repertuaru, emisję, intonację oraz dykcję.
Jury, wyróżnieniem oraz Małym Orłem, nagrodziło zespół „Alfa”. Wyróżnienie oraz Dużego Orła otrzymał zespół „Lucem Vitae”. Reprezentantem Archidiecezji Gdańskiej na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie został zespół „Si Signore”, którego opiekunem jest s. Ewa Wawrzonek ze Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej.
‒ Jesteśmy łącznikiem między pokoleniami, które przeżyły opisywane w pieśniach wydarzenia a tymi, które dopiero przyjdą. Polska ma bardzo ładną historię i warto ją propagować ‒ przekonują członkowie zwycięskiego zespołu.
Organizatorem Diecezjalnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej była Akcja Katolicka Archidiecezji Gdańskiej oraz ks. Piotr Toczek z kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku.
Poniżej fragment utworu „Miejcie nadzieję” (muz. Jacek Wójcicki, słowa Adam Asnyk) w wykonaniu zespołu „Si Signore”.
Jan Hlebowicz/GN