Nowy numer 47/2023 Archiwum

Nagroda im. Płażyńskiego dla dziennikarzy

Już w sobotę 20 października nastąpi uroczyste wręczenie Nagrody im. Macieja Płażyńskiego tegorocznym laureatom – dziennikarzom i mediom służącym Polonii.

Jest to pierwsza edycja Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Powstała z inicjatywy rodziny byłego marszałka Sejmu RP, Fundacji Press Club i Fundacji Pomorskiej. Inicjatorzy do udziału w Radzie Nagrody zaprosili marszałka województwa pomorskiego oraz prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu. "Intencją jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Macieja Płażyńskiego. Sprawy Polonii i Polaków za granicą były dla niego bardzo ważne. Walczył o budowanie więzi Polski z Polonią, promowanie polskości i przywiązanie do tradycji" – podkreślają inicjatorzy nagrody.

Tegoroczni laureaci pochodzą z Polski, Litwy, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Dodatkowe wyróżnienia otrzymają dziennikarze z Rosji i Niemiec. Spośród nadesłanych ze wszystkich kontynentów 55 zgłoszeń jury w składzie: Jakub Płażyński, Andrzej Grzyb, Jarosław Gugała, Jerzy Haszczyński, Małgorzata Naumowicz i Karolina Grabowicz-Matyjas wybrało 4 zwycięzców.

- W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką została Barbara Sosno z redakcji radia „Znad Wilii”, nagrodzona za cykl audycji poświęconych problematyce polskiego szkolnictwa na Litwie.

- W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne laureatką została Jolanta Roman-Stefanowska z TVP Oddział Gdańsk, autorka reportaży o Polakach mieszkających w Kazachstanie i w Rosji. Ponadto Jury wyróżniło w tej kategorii Piotra Cywińskiego z redakcji tygodnika „Uważam Rze” za profesjonalne i bezkompromisowe podejmowanie trudnych tematów w artykułach „Bunt straceńców” i „Tragarze obciążeń”.

W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na tematy Polonii laureatką jest Małgorzata Bos-Karczewska, autorka publikacji w „NRC Handelsblad” na temat rządowych planów wydalenia z Holandii bezrobotnych Polaków, czym rozpoczęła dyskusję w mediach holenderskich i światowych o traktowaniu polskich imigrantów w Holandii.

W kategorii redakcja medium polonijnego laureatem jest redakcja „Nowego Dziennika – Polish Daily News” z Nowego Jorku, nagrodzona za nowoczesne i profesjonalne dziennikarstwo służące Polonii amerykańskiej. Ponadto jury wyróżniło w tej kategorii redakcję dwumiesięcznika „Dom Polski”, wydawanego w Tomsku, za podtrzymywanie polskich tradycji na terenie Syberii i całej Rosji.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w sobotę o godzinie 13 w Muzeum Miasta Gdynia, przy ul. Zawiszy Czarnego 1.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama