Oni pamiętają o Polonii przejdź do galerii

– Marszałek Płażyński zawsze podkreślał, że mamy obowiązek pamiętać o naszych rodakach za granicą, bo są częścią nas, częścią naszej ojczyzny – mówiła podczas uroczystego wręczenia Nagrody im. Macieja Płażyńskiego laureatka w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, Jolanta Roman-Stefanowska z TVP Oddział Gdańsk, autorka reportaży o Polakach mieszkających w Kazachstanie i w Rosji.

Tuż po godzinie 13, w sobotę 20 października, w Muzeum Miasta Gdyni rozpoczęła się uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Macieja Płażyńskiego tegorocznym laureatom – dziennikarzom i mediom służącym Polonii. To pierwsza edycja Nagrody. Intencją jej powstania było zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Macieja Płażyńskiego, dla którego losy Polaków za granicą były bardzo ważne. – Marszałek Maciej Płażyński był na Wileńszczyźnie osobą bardzo szanowaną. Badał, czego ludzie potrzebują i jak może pomóc – wspominała laureatka w kategorii dziennikarz medium polonijnego, Barbara Sosno z redakcji radia „Znad Wilii”, nagrodzona za cykl audycji poświęconych problematyce polskiego szkolnictwa na Litwie. – Było u nas niszczejące przedszkole, które miało być zamknięte. Dzieci ubywało. Marszałek przyjechał, zobaczył. Znalazły się pieniądze. Przedszkole zostało wyremontowane. I teraz to jedno z najlepszych przedszkoli w Wilnie. To przykład tego, jak pomagał. Była w nim szczera chęć pomocy Polonii i autentyczne zainteresowanie problemami – podkreślała dziennikarka z Litwy.

Wśród laureatów znalazła się również – mieszkająca od lat w Holandii – Małgorzata Bos-Karczewska, autorka publikacji w „NRC Handelsblad” na temat rządowych planów wydalenia z Holandii bezrobotnych Polaków, która otrzymała nagrodę w kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na tematy Polonii. W kategorii redakcja medium polonijnego laureatem zastała redakcja „Nowego Dziennika – Polish Daily News” z Nowego Jorku, nagrodzona za nowoczesne i profesjonalne dziennikarstwo służące Polonii amerykańskiej. Dodatkowo wręczono dwa wyróżnienia dla Piotra Cywińskiego z redakcji tygodnika „Uważam Rze” oraz dla redakcji dwumiesięcznika „Dom Polski” wydawanego w Tomsku za podtrzymywanie polskich tradycji na terenie Syberii i całej Rosji. Wśród wręczających nagrody byli członkowie Jury, m.in. Jakub Płażyński, Jarosław Gugała, Jerzy Haszczyński oraz członkowie Rady Nagrody m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..