Szkoła Podstawowa im. św. Kazimierza w Gdańsku obchodziła swoje dwudzieste urodziny. Jak mówi Magdalena Sarama-Golec, nauczycielka języka polskiego, jest to miejsce wyjątkowe. Dlaczego?
Szkoła powstała w 1992 roku z inicjatywy ks. Juliana Nogi. Intencją było wychowanie młodzieży w duchu chrześcijańskim i patriotycznym. Siedem lat później do szkoły podstawowej dołączyło gimnazjum. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej szkoły, jej „inność polega na niezwykłym programie »Edukacji w drodze«”. Co to za program? – Co roku uczniowie biorą udział w trzech wycieczkach – tzw. Brązowej, na początku września, zimowej, zwanej Białą, i Zielonej, tuż przed zakończeniem roku szkolnego. – Zawsze jest czas na naukę i zabawę – przyznaje Agnieszka Sadowska, uczennica I klasy gimnazjum. Klasy I–III poznają swoją małą ojczyznę, czyli Kaszuby. Klasy IV–VI przemierzają szlak zamków krzyżackich w Gniewie, Malborku, Kwidzynie i Toruniu. Wyjazdy gimnazjalistów związane są ściśle z programem języka polskiego i historii. Szkoła organizuje m.in. wycieczkę autokarową po Litwie i Białorusi śladami Adama Mickiewicza.
Czy taka forma nauczania przynosi efekty? – Zdecydowanie tak. Uczniowie lepiej przyswajają wiedzę np. o powstaniu warszawskim, będąc w świetnie wyposażonym muzeum w Warszawie, niż czytając suche informacje z podręczników – uważa Magdalena Sarama-Golec. Lekcje w Zespole Szkół Katolickich im. św. Kazimierza rozpoczynają się od modlitwy i czytania fragmentu Pisma Świętego. W każdy piątek szkoła uczestniczy we Mszy św. Także dwudzieste urodziny placówki zostały uczczone uroczystą Eucharystią. – Dzisiejsze święto jest dowodem na to, że pomysł, który powziąłem dwadzieścia lat temu, był dobry. Istnieje potrzeba kształtowania młodych Polaków w duchu miłości do ojczyzny i Boga – mówi ks. Julian Noga. Patronat nad wydarzeniem objął „Gość Niedzielny”.