GN 19/2022 Archiwum

Gilewicz odmawia ASP

Grzegorz Gilewicz, który z powodu różnic światopoglądowych odmówił podpisania treści ślubowania dla nowo przyjętych studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, nie chce być już studentem tej uczelni.

O tym, że mógłby studiować, gdyby jednak podpisał odpowiedni dokument choć termin na to przewidziany już minął, poinformowały władze uczelni na specjalnej konferencji prasowej.

Konferencję zorganizowano w związku z zainteresowaniem mediów jakie wzbudziła postawa młodego gdańszczanina. Przypomnijmy, że Grzegorz Gilewicz zdał egzamin na ASP, co oznaczało, że będzie przyjęty w poczet studentów. Musiał jeszcze tylko złożyć ślubowanie, w którym miał m.in. zobowiązać się do wierności ideałom humanizmu i demokracji.

- Nie zgodziłem się na to, bo humanizm to bardzo szerokie pojęcie – mówił Gilewicz. - Zawiera się w nim relatywizm moralny oraz uznanie nadrzędności sceptycyzmu naukowego, który neguje wiarę jako źródło poznania. Poza tym jako osoba, której bliżej do monarchii konstytucyjnej, nie mogę przyrzekać wierności demokracji.

Władze uczelni nie zmieniły zdania i nie chcą uznać prawa Gilewicza do złożenia ślubowania bez fragmentu dotyczącego spornych słów. – Nie możemy zmieniać naszego statutu oraz treści ślubowania – wyjaśniał dziennikarzom prorektor ASP ds. studenckich dr Jarosław Szymański. A dr hab. Piotr Kawiecki wyjaśnił uczestnikom konferencji czym jest, zdaniem władz uczelni humanizm.

- Humanizm jest pojęciem bardzo szerokim ugruntowanym w epoce oświecenia – wyjaśnił dr Kawiecki. – Współcześnie nabrał konotacji negatywnych, bo pojawił się humanizm marksistowski. Dziś mówimy o humanizmie religijnym, którego przedstawicielem by przecież Jan Paweł II i humanizm ateistyczny. A co do sceptycyzmu, to ma on fundamentalne znaczenie, bo dzięki niemu nauka się rozwija.

Przedstawiciele ASP zebrani na konferencji zapewnili, że gdyby Gilewicz zechciał podpisać ślubowanie, uiścił opłatę za studia i podpisał umowę z uczelnią, to mimo że zajęcia już się rozpoczęły a wszelkie terminy na załatwienie spraw administracyjnych już zostały przekroczone, mógłby rozpocząć studia.

- Pan Gilewicz mógłby więcej dowiedzieć się o humanizmie podczas zajęć z filozofii – uważa wicekanclerz uczelni. – Nasza propozycja jest taka; najpierw zrozum humanizm, potem o nim dyskutuj.

Ale niedoszły student ani myśli ustępować. – To są moje poglądy, których będę bronił – odcina się. – To, co mówią władze uczelni to jakaś forma szkółki ideologicznej. Ja się na to nie godzę. Dziwne, że o propozycjach dotyczących możliwości rozpoczęcia studiów ASP dowiaduję się od mediów. Proponowałem im różne sposoby rozwiązania tego problemu. Nie byli zainteresowani.

Grzegorz Gilewicz jednak nie rezygnuje z kontynuowania walki o prawo do zachowania własnych przekonań. W piątek wysłał skargę na poczynania ASP do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej o sprawie w 44 numerze "Gościa Gdańskiego", który ukaże się już 1 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Jerzyk
  26.10.2012 16:19
  Dyby takich ludzi jak niedoszły student było więcej, nie byłoby problemu.
  Widać senat uczelni zrobił sobie nową "religię" z wyznawanych wartości i dlatego nie chce ustąpić.
  doceń 1
 • Agaton
  26.10.2012 17:07

  Redakcja portalu mogłaby przytoczyć odpowiedni paragraf ustawy o szkolnictwie wyższym,by nie dawano wiary takim wpisom jak "Jerzyk".
  Póki co; dura lex sed lex.

  doceń 0
 • tomek
  28.10.2012 23:51
  I bardzo dobrze robi uczelnia.
  Takie ślubowania składała ogromna rzesza ludzi
  Ten młody człowiek idzie idzie na uczelnię humanistyczną negując jej sens to tak jakby seminarium przyjęło studenta, który nie uznaje prawd wiary. Taka osoba nie była by studentem w seminarium.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama