‒ Zachodzi potrzeba ustanowienia prawa w kwestii in vitro. Prawa, w którym naczelnymi zasadami będą niezbywalna godność człowieka i ochrona świętości życia ‒ powiedział abp Sławoj Leszek Głódź.
W tym roku uroczystości ku czci św. Łukasza, patrona Służby Zdrowia, odbyły się 27 października. Rozpoczęła je Msza św. koncelebrowana przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej we Wrzeszczu.
Następnie w auli Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się się konferencja naukowa „Etyka leczenia niepłodności”, zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich Oddział Gdańsk. ‒ Współdziałają z nami również inne towarzystwa lekarskie, co jest ewenementem w skali kraju ‒ twierdzi prof. Grażyna Świątecka, przewodnicząca KSLP w Gdańsku.
Wykładowcy mówili m.in. na temat metody rozpoznawania płodności we współczesnej diagnostyce oraz o etycznych aspektach in vitro i naprotechnologii. ‒ Dziś jesteśmy świadkami medycyny na usługach pacjenta, jego życzeniach. Idąc na kierunek lekarski, marzyłam, by chronić, ratować i bronić życie ludzkie. A teraz widzę, że współczesna medycyna oprócz tego, że coraz skuteczniej leczy i podnosi jakość życia pacjentów, idzie równolegle też w innym kierunku – nie służy życiu samemu w sobie, ale pragnie nad nim panować, modulować je i zmieniać według własnego pomysłu, życzeń pacjentów czy idei naukowców. Tak jak w przypadku in vitro ‒ komentuje dr Aleksandra Kicińska, jedna z prelegentek.
Tematyka konferencji zainteresowała młodych ludzi. ‒ Widzę wielką potrzebę uwrażliwiania na fakt, że życie rozpoczyna się od momentu poczęcia. W leczeniu niepłodności ważny jest szacunek dla cyklu kobiety ‒ mówi Aleksandra Gucka, studentka GUM, instruktor modelu Creightona.
Patronat nad konferencją objęli: Metropolita Gdański ‒ abp Sławoj Leszek Głódź oraz Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ‒ JM prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś. ‒ Rektor otwiera przed nami drzwi uczelni, co jest niesłychanie ważne ‒ podkreśla prof. Grażyna Świątecka.