Nowy numer 2/2021 Archiwum

Modlitwa na symbolicznym cmentarzu przejdź do galerii

We wspólnej modlitwie w Dniu Wszystkich Świętych na gdańskim Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy uczestniczyli przedstawiciele wyznań obecnych w mieście.

Był to hołd złożony przez współczesnych minionym pokoleniom gdańszczan, którzy budowali miasto i pozostawili w nim ślady swojej obecności. Niestety, po ich grobach dziś już nie ma śladu.

- Zostały zniszczone przez ludzi i zapomniane przez ludzi – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Dziś to miejsce ma symbolizować naszą pamięć o tych minionych pokoleniach. Demonstrując swój szacunek i pamięć chcemy przekazać te myśli nowemu pokoleniu, aby też odnosiło się ono do osób innych wyznań, narodowości czy mówiących innym językiem z szacunkiem, otwartością, bo chcemy, aby te cechy gdańskiej tożsamości były stale obecne w przyszłym Gdańsku budowanym przez nasze dzieci.

W spotkaniu uczestniczył m.in. ksiądz Bartłomiej Stark, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku. Duchowny odmówił modlitwę za dusze zmarłych pochowanych na cmentarzu oraz wszystkie minione pokolenia gdańszczan.

Z kolei Hani Hraish, imam muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Gdańsku, wezwał do tego byśmy nie tylko pamiętali o zmarłych, ale także zadumali się chwilę nad sensem naszego życia. Jak powiedział - Myślenie o śmierci przygotowuje nas do życia wiecznego, dzięki temu stajemy się lepszymi ludźmi.

Gdański Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, mieszczący się przy ul. 3 Maja,  powstał w 2002 roku jako forma hołdu i pamięci o minionych pokoleniach gdańszczan, których groby czas starł z przestrzeni miasta. Na cmentarzu zgromadzono prochy zmarłych zebrane z nieistniejących dziś nekropolii. Na granitowej płycie stanowiącej centralny element Cmentarza wyryto słowa poetki Maszy Kaleko: „Tym, co imion nie mają na grobie, a tylko Bóg wie, jak kto się zowie".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Erazm
    01.11.2012 17:44
    Dlaczego brak tu informacji, że cmentarz znajduje się obok kościoła Polskokatoickiego i jednym z jego pomysłodawców był właśnie proboszcz tej parafii ks. Rafał Michalak. Czy może nie na rękę redakcji mówić, że nie wszystko co dobre pochodzi z Koscioła Rzymskokat.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama