Nowy numer 4/2021 Archiwum

Radosny patriotyzm w Gdańsku przejdź do galerii

‒ Każdy z nas demonstrował dzisiaj swoje gorące uczucia do Polski niepodległej. Poprzez bycie razem, uśmiech do drugiej osoby, uściśnięcie dłoni nieznajomemu, machanie biało-czerwoną flagą ‒ powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Po raz dziesiąty odbyła się gdańska Parada Niepodległości. Już o godz. 9.00 w okolicach Targu Rybnego zaczęły ustawiać się kolumny unikalnych aut i motorów.  

- Czcimy niepodległość strojąc motocykle biało-czerwoną flagą i godłem państwowym - mówi „Gościowi Niedzielnemu” Kazimierz Szweda, wiceprezes Stowarzyszenia Motocyklowego „LOTOR”. - Parada to świetna okazja, żeby zaprezentować nasze maszyny i jednocześnie cieszyć się z niepodległości Polski - dodaje Ryszard Sarek.

Wydarzenie oficjalnie rozpoczęło się o godzinie 10.30. Organizatorzy rozdali uczestnikom biało-czerwone szaliki, balony i wiatraczki.

- W Gdańsku mamy jedną, wspólną, ogromną paradę. Prezentujemy różne światopoglądy, organizacje, stowarzyszenia, ale idziemy razem. I to jest piękne - powiedział prowadzący paradę Michał Juszczakiewicz.

W pochodzie wzięli udział harcerze, uczniowie gdańskich szkół, towarzystwa rekonstrukcji historycznej, kibice Lechii Gdańsk, przedstawiciele władz Gdańska oraz goście z Obwodu Kaliningradzkiego.

- Dzisiaj podeszła do mnie dziewczynka i zapytała, czy nie chcę kupić herbatników z biało-czerwoną etykietą. Nawet taki drobiazg jest dla mnie wzruszający. Oczywiście kupiłem. Chcemy podziękować wszystkim, którzy opiekują się i pomagają Polakom mieszkającym na wschodzie - opowiada Witalij Lewinski.

Z okna jednej z gdańskich kamienic przemówił do uczestników parady Józef Piłsudski. Rolę marszałka odegrał jak co roku Florian Staniewski, aktor Teatru Wybrzeże .

Po przejściu całej trasy - od Targu Rybnego do Targu Drzewnego - pod pomnikiem Jana III Sobieskiego wszyscy zaśpiewali patriotyczne pieśni i hymn państwowy. Zostały wypuszczone gołębie pocztowe. Głos zabrali także reprezentanci władz lokalnych i państwowych oraz Albin Ossowski, żołnierz ZWZ-AK, więzień obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

- Dlaczego ta nasza gdańska parada jest otwarta na inność, różnorodność? Dlaczego jest to wydarzenie, na które wszyscy przychodzą z radością i uśmiechem? Bo każdy może w nim wziąć udział i świętować 11 listopada jak chce i jak czuje - powiedział Tomasz Arabski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Dziękuję licznym przedstawicielom całego Pomorza za udział w tym pięknym wydarzeniu. Taka radosna manifestacja, podczas której mimo różnic jesteśmy razem, jest bardzo ważna - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

- Nie chciałbym się rozkleić. Jak widzę te tłumy gdańszczan, jestem dumny. Spędziłem tyle lat w Anglii, ale takiego patriotyzmu nie widziałem. To jest mój kochany Gdańsk, gdzie przed wojną chodziłem do szkoły muzycznej. Jestem wdzięczny, że tak mnie tutaj witacie - dziękował Albin Ossowski.

Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM.

Poniżej wywiad „Gościa Niedzielnego” z Pawłem Adamowiczem, prezydentem Gdańska.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama