Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wielka droga II Korpusu

Ulica Długa w Gdańsku. Niedaleko słynnej fontanny z wizerunkiem króla mórz, w kinie Neptun odbył się w sobotę 10 listopada pokaz niezwykłego filmu.

„Wielka droga” to pełnometrażowa produkcja z 1946 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego. Film opowiada o losach Polaków w czasie II wojny światowej, którzy przeżyli atak na Lwów, zsyłkę na Sybir i zaciągnęli się do armii gen. Władysława Andersa. Przebyli daleką podróż przez Persję, Palestynę, Egipt i dotarli do Monte Cassino, gdzie walczyli o przełamanie niemieckiej linii Gustawa.

Na sali kinowej w czasie seansu obecny był odtwórca głównej roli męskiej pan Albin Ossowski, który w tym roku obchodzi swoje 90 urodziny. Po projekcji Adam Hlebowicz, dyrektor Radia Plus poprowadził rozmowę z aktorem na temat realiów, w jakich powstawał film oraz pracy z Ireną Anders, która odgrywała w nim główną rolę żeńską. - Irena Anders była piękną, młodą dziewczyną, ale była też żoną generała, o tym musiałem pamiętać - mówił pan Albin Ossowski. - Sceny grane w Palestynie były dla mnie szczególnie trudne i wzruszające. Będąc w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu widziałem śmierć Narodu Żydowskiego - wspominał.

Po spotkaniu pan Albin Ossowski składał autografy na książkach Marii Dłużewskiej, w których opisano spotkanie po latach w Londynie odtwórców głównych ról filmu „Wielka droga”. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama