Nowy numer 38/2023 Archiwum

Jan Heweliusz ze Srebrnym Smokiem

„Johannes Hevelius Dantiscanus” zdobył nagrodę Srebrnego Smoka na międzynarodowym festiwalu filmowym CICSEP 2012 w Chinach.

W konkursie wzięły udział 84 filmy z całego świata. Z obrazem Michała Juszczakiewicza, w kategorii „Historie naukowców”, rywalizowało 7 produkcji. Statuetkę Złotego Smoka jury przyznało dwóm filmom. Jednym z nich był:  „Through the Wormhole with Morgan Freeman” stworzony przez Discovery Channel.

W klubie „Plama”, 15 listopada odbył się specjalny pokaz gdańskiego filmu i prezentacja nagrody.

‒ Po szkole średniej chciałem studiować astronomię w Toruniu. Wybrałem aktorstwo. Jednak pasja do gwiazd pozostała mi do dziś. Zafascynowałem się Janem Heweliuszem ‒ mówi Michał Juszczakiewicz, reżyser, aktor, znany szerszej publiczności jako prowadzący popularnego niegdyś programu „Od przedszkola do Opola”.

Obraz o Janie Heweliuszu jest 40 minutowym fabularyzowanym dokumentem edukacyjnym. ‒ Chciałem z jednej strony pokazać życie prywatne tego wybitnego astronoma i jednocześnie przedstawić jego wspaniałe osiągnięcia naukowe ‒ opowiada reżyser.

Materiał został nakręcony techniką tzw. green boxu. Aktorzy grali na zielonym tle, które następnie zostało uzupełnione obrazami dawnego Gdańska. ‒ To wcale nie jest takie łatwe. Trzeba poruszać się w bardzo konkretnych ramach, niezwykle precyzyjnie. Nie ma możliwości szerszego gestu, większej ekspresji ‒ przyznaje Florian Staniewski, odtwórca głównej roli.

„Johannes Hevelius Dantiscanus” wyprodukowany został przez Fundację Gdańską, przy wsparciu finansowym mecenatu Miasta Gdańska oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej na ten temat w 47. numerze „Gościa Niedzielnego”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast