Nowy numer 3/2021 Archiwum

18 lat po tragicznym pożarze

Mija 18. rocznica tragicznego pożaru w hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej przy ul. Jana z Kolna. 24 listopada 1994 roku odbywał się tam koncert grupy Golden Life, po którym miała nastąpić emisja uroczystości rozdania nagród muzycznych telewizji MTV.

W pomieszczeniu znajdowało się ponad 1000 osób. Ogień zauważono ok. godz. 21.00. Płomienie rozprzestrzeniały się błyskawicznie a spanikowany tłum rzucił się do ucieczki. Okazało się, że otwarte jest tylko jedno wyjście z hali.

Ludzie zaczęli dusić się gęstniejącym dymem, wiele osób zostało poparzonych gorącym powietrzem. Sporo upadało i było tratowanych przez uciekających. W pożarze zginęło 7 osób. Niemal 300 zostało rannych. Ci z najcięższymi poparzeniami trafili do Szpitala Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Jak wykazało dochodzenie przyczyną pożaru było podpalenie. Do dziś nie udało się schwytać bezpośrednich sprawców tragedii. Po trwającym kilka lat procesie Sąd Okręgowy w Gdańsku 8 czerwca 2010 r. skazał ówczesnego kierownika hali stoczniowej Ryszarda G. na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata za niewłaściwe zabezpieczenie hali.

Hala spłonęła doszczętnie. Dziś w jej miejscu stoi pomnik upamiętniający ofiary tragedii W hołdzie zmarłym oraz rannym zespół Golden Life nagrał utwór 24.1194

Więcej o pożarze sprzed 18 lat czytaj w papierowym wydaniu „Gościa Niedzielnego”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama