Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gdańsk: Marsz w obronie TV Trwam

Około 5-6 tys. osób wzięło udział w sobotę w Gdańsku w marszu pod hasłem "Powstań Polsko, skrusz kajdany". Celem manifestacji była m.in. obrona Telewizji Trwam. Przemarsz poprzedziła msza święta w kościele św. Brygidy z udziałem o. Tadeusza Rydzyka.

Msza zgromadziła tylu wiernych, że część z nich stała poza świątynią, mogącą pomieścić ok. czterech tys. osób. W kazaniu o. Rydzyk określił jako rzecz "nienormalną" i "dyskryminację" decyzję o nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

O. Rydzyk, którego kazanie kilkakrotnie przerywane było głośnymi oklaskami, powiedział też, że ostatnio w Polsce zbyt często "wzbudza się nienawiść". "I tu niesamowicie dużą rolę odgrywają media mętnego nurtu" - przekonywał.

Wielokrotnie nawoływał do dialogu. "Potrzeba nam wszystkim w ojczyźnie dialogu: od najmniejszego do największego, od rządzących do rządzonych. Inaczej grozi nam chaos, przemoc, zniszczenie: tak wywołuje się wojny, również domowe" - mówił dyrektor Radia Maryja, dodając, że rozmowa wymaga "siły argumentów, a nie z argumentów siły".

Dyrektor Radia Maryja podziękował organizatorom gdańskiego marszu za inicjatywę, sam jednak nie wziął udziału w manifestacji: jak powiedział PAP jeden z uczestników marszu, poseł PiS Andrzej Jaworski, duchowny ma problemy zdrowotne, które utrudniają mu poruszanie się.

Po zakończeniu mszy jej uczestnicy ruszyli spod kościoła św. Brygidy, by ulicami Gdańska przejść pod Pomnik Poległych Stoczniowców na pl. Solidarności. Bardzo wielu maszerujących niosło polskie flagi, pojawiały się też liczne transparenty z hasłami, a wśród nich: "Brońmy Polski", "Żądamy koncesji cyfrowej dla TV Trwam", czy "Dość dyskryminacji katolickich mediów".

Na czele pochodu pojawił się transparent z napisem "Powstań Polsko, skrusz kajdany", umieszczonym na biało-czerwonym tle. Transparent nieśli m.in. posłowie PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Andrzej Jaworski i Janusz Śniadek. W trakcie marszu śpiewano kościelne oraz patriotyczne pieśni i skandowano hasła m.in. "Solidarność", "Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa", "Nie oddamy wam telewizji Trwam" czy "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców głos zabrali m.in. poseł Jaworski i szef regionu gdańskiego "S" Krzysztof Dośla. Obydwaj przemawiający krytycznie ocenili działania polskiego rządu, które - ich zdaniem - sprawiają m.in., że w Polsce rośnie bezrobocie. Jaworski w swoim przemówieniu przypomniał też, że pod protestem do KRRiT w sprawie nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie podpisało się już prawie 2,5 mln ludzi, a w całym kraju odbyło się wiele marszów protestacyjnych.

Zdaniem policji w marszu wzięło udział około 5-6 tys. ludzi. Poseł Jaworski przemawiając pod pomnikiem przekonywał, że kilkadziesiąt tysięcy".

Organizatorami gdańskiego marszu były przede wszystkim: Krucjata Różańcowa w intencji Ojczyzny, Prawo i Sprawiedliwość oraz "NSZZ" Solidarność Region Gdański.

W ub.r. Lux Veritatis - fundacja o. Tadeusza Rydzyka, ubiegała się o miejsce dla TV Trwam na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, ale go nie otrzymała. Odmowną decyzję KRRiT tłumaczyła niepewną sytuacją finansową Lux Veritatis. W dniu złożenia wniosku o miejsce na multipleksie majątek fundacji wynosił ok. 90 mln zł, jednak większość tych środków pochodziła z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów. Fundacja odmówiła KRRiT informacji na temat warunków spłaty tej pożyczki.

« 1 »

Zobacz także

 • leś
  24.11.2012 20:13
  Tu nie chodzi o "obronę" TRWAM, bo nikt nie chce jej zamknąć, ale o wymuszenie na Polakach darmowego multipleksu dla doktora Rydzyka; bądźmy prezycyjni.
  Hasło o "kajdanach" może tylko rozbawić; gdzie ci ludzie byli za komuny? Dlaczego wtedy nie urządzali marszy z hasłami o kajdanach?
  doceń 2
 • @Piotr_Adamczyk
  24.11.2012 21:45
  > Marsz przedstawicieli Kościoła pod hasłem "Powstań Polsko, skrusz kajdany" AD 2012 jest niczym innym jak próbą wywołania powstania.

  Jak można taki bezsens w ogóle napisać?
  doceń 0
 • Wallet
  25.11.2012 07:15
  Czy ktoś lepiej zorientowany może wskazać z kim oprócz własnych mediów Tadeusz Rydzyk prowadzi dialog?
 • Konik polny
  25.11.2012 10:57
  skacze sobie po tych wszystkich tematach na tym portalu, ale coraz trudniej jest się w tym wszystkim połapać. Jedni apelują do drugich, ci do następnych. Z kolei inni chcą skruszyć jakieś kajdany, którymi rzekomo opasana jest dzisiejsza Polska. Ja tego tak nie odczuwam. Jestem wolnym konikiem, skacze gdzie chce i kiedy chcę, robię co chcę i oglądam co chcę. Słowem czuję się wolnym i nie bardzo wiem, o co ta cała wrzawa. Nie widzę jakiegoś zagrożenia dla mojej wolności, czy wiary. Poza tym lubię spokój na łące, zwłaszcza teraz, kiedy trzeba czynić przygotowania do zimy. Biedronka mi ostatnio powiedziała, że jej absolutnie wystarcza do oglądania świata ten sprzęt który ma. Zresztą jej znajoma ważka, też tak uważa i nie rozumie dlaczego te chrabąszcze robią tyle zamieszania.
  doceń 5
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama