Nowy numer 2/2021 Archiwum

10 nowych diakonów przejdź do galerii

– Diakonat to służba, która nie minie po kilku miesiącach, wraz z przyjęciem święceń kapłańskich. Ten duch służby ma się w Was rozwijać – przypominał podczas homilii wygłoszonej w czasie święceń diakonatu udzielonych 24 listopada w katedrze oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź.

- To pewien styl życia. To wreszcie posługa, którą diakon i kapłan powinien pełnić przez całe swoje życie - zwrócił uwagę metropolita. Uroczystość, która rozpoczęła się o godz. 9 oprócz kleryków seminarium, rodzin i przyjaciół przyjmujących święcenia, zgromadziła 97 kapłanów z archidiecezji. W homilii arcybiskup, opierając się na przykładzie powołania Jeremiasza, podkreślał zarówno decydującą rolę głosu Boga, jak i konieczność posłuszeństwa temu głosowi. – Waszym zadaniem jest odpowiedzieć na głos Boga – mówił do kandydatów.

Kolejne obrzędy wprowadzały zgromadzonych w tajemnicę działania Boga w sakramentach sprawowanych przez Kościół. Na początku obrzędu kandydaci składając swoje dłonie w dłoniach arcybiskupa, przyrzekali jemu i jego następcom cześć i posłuszeństwo. Później leżąc, w postawie najgłębszego uniżenia, trwali na modlitwie podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych. W końcu przyszedł czas na najważniejsze chwile święceń – włożenie rąk arcybiskupa i modlitwę konsekracyjną. Tę część uroczystości zakończył znak pokoju wymieniony pomiędzy nowowyświęconymi a arcybiskupem.

W podziękowaniach nie zabrakło ciepłych słów pod adresem arcybiskupa, moderatorów seminarium i kapłanów, których Bóg postawił na drodze powołania nowych diakonów. Osobne podziękowania diakoni skierowali do swoich najbliższych, rodziców i rodzeństwa. To właśnie w rodzinach, w chrześcijańskich domach wzrastało ich powołanie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • PaoloSebastiano
    27.11.2012 20:42
    przepiękna uroczystość. niezwykle poruszająca i budująca
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama