- Istnieją trzy najpowszechniejsze mity dotyczące homoseksualizmu. Pierwszy, że jest wrodzony. Drugi, że jest niezmienny. Trzeci, że jest zdrową równorzędną alternatywą dla heteroseksualizmu – mówiła Bogna Białecka, psycholog, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii oraz współpracownik "Przewodnika Katolickiego".
Proboszcz gdyńskiej parafii św. Mikołaja, ks. Jacek Socha wraz ze Stowarzyszeniem Psychologów Chrześcijańskich Oddział Gdański zorganizował 23 listopada konferencję dotyczącą opieki duszpasterskiej i psychologicznej nad osobami homoseksualnymi. Wykład skierowany był zwłaszcza do osób duchownych, psychologów, psychiatrów, psychoterapeutów i studentów wymienionych kierunków. Bogna Białecka powoływała się na badania amerykańskich ekspertów dr Josepha Nicolosiego i dr Philipa Suttona, którzy specjalizują się w pomocy terapeutycznej osobom odczuwającym pociąg seksualny wobec własnej płci. – Fakty są takie, że na homoseksualne predyspozycje biologiczne muszą się nałożyć oddziaływania społeczne. Po drugie orientacja seksualna może się zmienić spontanicznie oraz wskutek terapii. Po trzecie homoseksualizm związany jest ze znacznym ryzykiem zdrowotnym, psychicznym, relacyjnym i medycznym – mówiła Bogna Białecka. – Terapia osób homoseksualnych ma sens, jest skuteczna i tak samo narażona na nawroty, jak choćby terapia osób z depresją – kontynuowała, przedstawiając wyniki badań. Psycholog wskazała również analizy, z których wynika, że osoby homoseksualne są bardziej niż osoby heteroseksualne narażone na zachorowanie na AIDS oraz na podejmowanie prób samobójczych.
W drugiej części spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jakie są praktyczne zalecenia dotyczące pracy duszpasterskiej z osobami homoseksualnymi oraz zapoznali się z metodami terapii nad redukcją niechcianego pociągu seksualnego wobec własnej płci.
Dla zainteresowanych poniżej przedstawiamy kilka pozycji książkowych na temat terapii homoseksualizmu:
- Nicolosi, J. (2011) Wstyd i utrata przywiązania – praktyczne zastosowanie terapii reparatywnej. Wyd. Mateusza.
- Hallman, J. (2010) W sercu kobiecego homoseksualizmu. Wyd. Światło-Życie.
- Medinger, A. (2005) Podróż ku pełni męskości. Wyd. W drodze.