Nowy numer 31/2021 Archiwum

Wiceprezydent Gdańska: współpracujmy!

‒ Widzę ogromną potrzebę, aby o wychowaniu i nauczaniu dzieci rozmawiali praktycy i naukowcy. Bardzo często ich ogląd sytuacji różni się od siebie. Stworzyliśmy im okazję do spotkania i dyskusji ‒ mówi Piotr Kowalczuk, współorganizator.

Na Uniwersytecie Gdańskim, 6 grudnia, po raz pierwszy odbyło się seminarium naukowe „Dziecko w instytucji”.

Wykład o nauczaniu w muzeach wygłosiła prof. Jolanta Kruk. Według profesor muzeum powinno być ciekawym miejscem spotkań, interakcji, a nie tylko kolekcją eksponatów. ‒ Dobrym tego przykładem jest „Centrum Hewelianum” w Gdańsku, które dysponuje szeroką ofertą edukacyjną ‒ zauważyła.

Prof. Agnieszka Nowak-Łojewska zdiagnozowała stan polskiej szkoły. ‒ Dzieci traktowane są przedmiotowo, nauczanie jest schematyczne, tradycyjne i ograniczające. Potrzeba naprawdę głębokiej zmiany ‒ stwierdziła kategorycznie.

W obronie nauczycieli stanęła Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska. Zauważyła, że wielu z nich uczy z powołania, współpracuje z innymi instytucjami, dokształca się, proponuje swoim podopiecznym ciekawe i różnorodne zajęcia.

O dobrej współpracy ze szkołami mówiła także Beata Kowalczyk, dyrektor Powiatowej Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim. Jej zdaniem nauczyciel ma bardzo trudne zadanie. Z jednej strony powinien realizować program nauczania, a z drugiej indywidualnie podchodzić do każdego ucznia. ‒ Wspomagać pedagogów muszą pracownicy świetlic terapeutycznych i miejskich ośrodków pomocy rodzinie ‒ stwierdziła.

Ewa Kamińska zaapelowała o dialog ludzi nauki, nauczycieli i pracowników socjalnych. ‒ Uczmy się od siebie nawzajem, czerpmy z naszych doświadczeń, współpracujmy ‒ mówiła.  Wyraziła także nadzieję, że seminarium „Dziecko w instytucji” będzie odbywało się cyklicznie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama