Nowy numer 30/2021 Archiwum

Biała wstążka na znak protestu

10 grudnia zakończyła się największa na świecie akcja sprzeciwiająca się przemocy wobec kobiet. Przypięta do ubrania biała wstążka miała symbolizować brak zgody mężczyzn na stosowanie prawa silniejszego.

Kluczowymi datami kampanii są 25 listopada, czyli Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy wobec Kobiet i 10 grudnia, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. A wszystko zaczęło się od wydarzeń grudniowych w 1989 roku w Kanadzie. W budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 14 innych osób ranił, bo jak twierdził, kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. W konsekwencji tych wydarzeń, dwa lata później mężczyźni w Kanadzie postanowili w ramach sprzeciwu wobec przemocy, wyjść na ulicę z przypiętymi do ubrań białymi wstążkami – znakiem niewinności.

W ramach kampanii w kilku miastach naszej diecezji odbyły się akcje informacyjne, konferencje, dyskusje i spotkania mające na celu zatrzymanie przemocy.

W gdyńskich szkołach uczniowie uczestniczyli w warsztatach, pokazach filmowych oraz rozmowach z psychologami. W wybranych punktach Gdyni oraz Pruszcza Gdańskiego przechodniom rozdawano ulotki informacyjne, plakaty i białe wstążki. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym miała miejsce konferencja „Procedura Niebieskich Kart – wielkie nadzieje”. Kampania zakończyła się warsztatami medialnymi dla gdyńskiej młodzieży "Twarze pomagania". 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama