Nowy numer 08/2024 Archiwum

Biskup w Pelplinie przejdź do galerii

– Pragnę poślubić kościół pelpliński – mówił 8 grudnia w homilii do wiernych bp Ryszard Kasyna. – Przychodzę do was jako biskup, ale w wyznawaniu wiary jestem waszym bratem – zaznaczał.

Na uroczystości do katedry pelplińskiej przybyło kilkuset kapłanów. Nie zabrakło wśród nich także księży z archidiecezji gdańskiej, z której pochodzi ks. bp Ryszard. To tutaj ukończył Biskupie Seminarium Duchowne. Tu także przez 30 lat posługiwał jako kapłan, a później biskup pomocniczy. W uroczystości wzięło udział kilkudziesięciu biskupów z całej Polski. Wprowadzeniu nowego ordynariusza przewodniczył abp Celestino Migliore, Nuncjusz Stolicy Apostolskiej. Obecny był także prymas abp Józef Kowalczyk oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Ogromna katedra wypełniła się wiernymi, którzy przybyli z terenu całej metropolii, aby modlić się w intencji nowego biskupa pelplińskiego. Przybyły też liczne delegacje z Niemiec i Włoch. Dla tych, którzy nie zmieścili się w nawach bocznych przygotowano specjalne miejsce w krużgankach przylegających do katedry, by tam, na ogromnym ekranie móc oglądać przebieg uroczystości.

W długiej procesji, która wyruszyła z gmachu seminarium, podążały niezliczone poczty sztandarowe oraz kapłani i biskupi. Tuż przed drzwiami katedry w niebo wzbiło się 40 białych gołębi, z których dwa wypuścił sam biskup.

Gdy procesja doszła do prezbiterium abp Celestino Migliore odczytał treść dekretu Ojca św. Następnie ks. Inf. Tadeusz Brzeziński, proboszcz katedry ukazał dokument wiernym. Nuncjusz w symbolicznym geście przekazał bp. Kasynie pastorał – symbol władzy pasterskiej. Kiedy biskup zasiadł na swoim tronie wierni diecezji pelplińskiej złożyli swoje ślubowania czci i posłuszeństwa ordynariuszowi.

W homilii biskup Kasyna podkreślał, że jest posłany do kościoła pelplińskiego, aby mu służyć i głosić Ewangelię. Zaznaczał jednak, że prawo Boże oparte jest na prawie naturalnym i jako takie nie podlega głosowaniu. Wspomniał też tradycje diecezji, która jest spadkobierczynią wielowiekowej historii diecezji chełmińskiej.

– Niech Bóg w Trójcy Świętej Jedyny daje nam apostołów i świadków na miarę bł. Jana Pawła II i niech nam błogosławi, abyśmy w tym roku wiary byli rzeczywiście solą ziemi, by nasza więź z Chrystusem coraz bardziej się umacniała i prowadziła nas prostą drogą do nieba. Tego sobie i każdemu z was życzę i o to się modlę – zakończył homilię bp Ryszard.

Przed błogosławieństwem życzenia składali abp. Józef Kowalczyk, Prymas Polski i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz przedstawiciele diecezji pelplińskiej. Metropolita komentując ponad czterdziesto minutowe kazanie swego niedawnego sufragana, zażartował o jego małomówności, co wprawiło zgromadzonych w dobry nastrój.

Na koniec biskup pelpliński złożył kwiaty na grobie swego poprzednika, Jana Bernarda Szlagi.

Bp Jan Bernard Szlaga przeżywał swój Ingres 20 lat temu, 24 maja 1992. Zmarł w 25 kwietnia 2012 w szpitalu w Starogardzie Gdańskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama