Nowy numer 30/2021 Archiwum

„Kolęda Nocka” po 31 latach

We Franciszkańskim Centrum Kultury w Gdyni odbył się koncert oparty na motywach „Kolędy Nocki”, legendarnego musicalu zdjętego z repertuaru Teatru Muzycznego w Gdyni z chwilą ogłoszenia stanu wojennego.

Publiczność wysłuchała piosenek z oryginalnego przedstawienia autorstwa Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego w wykonaniu m. in. Anny Daukszy-Wołkowicz, która brała udział w tych pierwszych, legendarnych przedstawieniach spektaklu oraz Katarzyny Cygan.

Tak o współczesnej odsłonie „Koledy Nocki” pisze Anna Dauksza-Wołkowicz.: „W roku 1980 w Teatrze Muzycznym w Gdyni grany był spektakl w reż Krzysztofa Bukowkiego „Kolęda Nocka”. Miał on wielkie znaczenie dla wszystkich, którzy mieli szansę go oglądać, a przez czas grania, w teatrze , na prawie 1000 osobowej widowni były komplety. Wraz z wybuchem stanu wojennego tytuł został zdjęty z afisza i przez komunistyczne władze zakazany. Jaka siła musiała być w poezji Brylla, że dziś spektakl uważany jest za legendarny. No i muzyka Wojciecha Trzcińskiego, jej teatralność i mocne rockowe uderzenie stanowiły doskonałą artystyczną mieszankę. Miałam szczęście być przy tworzeniu tego spektaklu i w nim uczestniczyć a przez następne lata nosiłam piosenki z „Nocki” w sercu, by wreszcie zrealizować ten koncert.”

13 grudnia, w czwartek – w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - spektakl na podstawie legendarnego musicalu będzie wystawiany także w sopockiej Zatoce Sztuki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama