Nowy numer 30/2021 Archiwum

Harcerze niosą Światełko Pokoju

W środowy wieczór harcerki i harcerze przyjęli płomień zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Na Długim Targu, obok Fontanny Neptuna i rozświetlonej gdańskiej choinki, zgromadzili się nie tylko harcerze, ale także przedstawiciele władz samorządowych miasta i województwa.

- Tegoroczne hasło "Odważ się być dobrym" nawiązuje do cytatu z Księgi Rodzaju - "A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre", rozumiemy je jako "bądź dobrym człowiekiem" oraz "czyń dobro". W dzisiejszych czasach wymaga to odwagi i szczerych chęci. Poprawne postawy, kultura społeczna oraz moralność są w odwrocie, a czynienie dobra bywa niepopularne, wręcz niepożądane. Hasło "odważ się być dobrym" ma nawoływać do szukania w sobie dobra, którym możemy podzielić się z innymi – mówiły harcerki do zgromadzonych. Kapelan Chorągwi Gdańskiej, ks. hm. Jerzy Skiba, odczytał słowa Ewangelii według św. Mateusza mówiące o narodzinach Jezusa.

Komendantka Chorągwi, hm. Hanna Piotrowska, oraz zaproszeni goście rozpalili na Długim Targu tradycyjną harcerską watrę od Betlejemskiego Płomienia, a przedstawiciele poszczególnych hufców podzielili się Światełkiem, które zabrali do swoich miast.

Historia sztafety Światła ma swój początek w 1986 roku, kiedy harcerze austriaccy zorganizowali akcję wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Roznosili oni ogień z Betlejem do szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 roku. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama