Nowy numer 30/2021 Archiwum

Gdynia pamięta przejdź do galerii

Działania stalinowskiego terroru nie ominęły wojska. W latach 50. XX w. przeprowadzano w armii liczne czystki. W sposób szczególny ataki te skoncentrowały się na Marynarce Wojennej. W minionym tygodniu w Gdyni uczczono pamięć komandorów: Stanisława Mieszkowskiego, Jerzego Staniewicza i Zbigniewa Przybyszewskiego, zamordowanych przed 60 laty. Są oni symbolem wszystkich zgładzonych w tym czasie polskich żołnierzy.

Msza św., uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, sesja naukowa i występ artystyczny – w ten sposób Marynarka Wojenna uczciła pamięć zamordowanych w wyniku zbrodni sądowych marynarzy. – Oskarżonym zabrano wszystko. Dom, mienie i wiarę w ludzką sprawiedliwość. Wyrzucono poza nawias społeczeństwa i zdeptano honor oficera. Szykanowano i prześladowano rodziny. Dotychczas nie ustalono miejsca pochowania ciał pomordowanych komandorów, ponieważ ich sprawy przez całe lata były obwarowane pieczęcią tajemnicy wojskowej – mówił 14 grudnia podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy kościele Michała Archanioła na Oksywiu adm. Stanisław Kania, dowódca Garnizonu Gdynia.

Więcej o historii komandorów i gdyńskich uroczystościach w świątecznym numerze "Gdańskiego Gościa".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama