Nowy numer 31/2021 Archiwum

Niech święta będą bezpieczne

‒ Grudzień to miesiąc szczególny. Dla wielu z nas jest to czas wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Pamiętajmy, aby zadbać o nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo naszych bliskich ‒ radzi kom. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku.

Wielu z nas wyjedzie w czasie świąt Bożego Narodzenia do rodziny, spędzi dużo czasu poza domem. Oto kilka rad, które pozwolą zabezpieczyć w odpowiedni sposób mieszkanie przed ewentualnym włamaniem i zmniejszyć ryzyko wypadku drogowego.

Sprawdź, czy:

– Pozamykane są wszystkie okna, drzwi od piwnicy, garaży itp.

– Zabierz zalegającą pocztę ze skrzynki oraz ulotki spod drzwi ‒ pozostawione świadczą o tym, że w mieszkaniu nikogo nie ma.

– Wychodząc wieczorem, zaciągnij zasłony lub żaluzje, zostaw zapalone światło.

– Wyjeżdżając na dłuższy czas, skontaktuj się z zaufanym sąsiadem lub kimś z rodziny, zostaw mu klucze i poproś o zapalanie codziennie światła w różnych pomieszczeniach.

– Cenne przedmioty zdeponuj w banku – skrytka bankowa wcale nie jest tak droga.

Wybierając się w podróż samochodem, pamiętaj, żeby:

– Pojazd był sprawny technicznie – wymień opony na zimowe, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, uzupełnij płyn do spryskiwaczy, sprawdź oświetlenie pojazdu. Pamiętaj o dostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych. Podróż planuj z wyprzedzeniem, co pozwoli wyeliminować pośpiech.

– Parkując, nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów, np. torby. Koniecznie pamiętaj, żeby zabrać dowód rejestracyjny.

– Nawet na kilka minut nie zostawiaj kluczyków w stacyjce. Jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć.

– Kiedy zapadnie zmrok, a z przeciwka oślepiają światła jadących samochodów, piesi na jezdni stają się niewidoczni lub możemy ich zauważyć dopiero w ostatniej chwili. Dostosowanie prędkości jazdy w takich przypadkach na pewno uchroni nas przed tragicznymi skutkami potrącenia pieszego.

– Wykazanie się dużą wyobraźnią i rozwagą drogową na pewno będzie skutkowało tym, że święta spędzimy w miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze, a ‒ co najważniejsze ‒ bezpiecznie powrócimy po świętach do domów.

– Jadąc pociągiem, unikaj tzw. sztucznego tłoku –  jest to jedna z metod kieszonkowców. Działają oni zawsze w grupie, najczęściej nie mają przy sobie bagażu. Aby nas zmylić, trzymają w rękach np. reklamówkę.

– Jeśli nie musisz, nie bierz ze sobą dużej gotówki. Jeśli musisz, ukryj ją, np. w kilku różnych i trudno dostępnych miejscach.

– Opuszczając przedział, pamiętaj, żeby nie zostawiać bagażu bez opieki – okazja czyni złodzieja.

Nie zapominaj o podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Uwzględniając opisane wyżej rady, dbasz nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale i swoich bliskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama