‒ Grudzień to miesiąc szczególny. Dla wielu z nas jest to czas wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Pamiętajmy, aby zadbać o nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo naszych bliskich ‒ radzi kom. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku.
Wielu z nas wyjedzie w czasie świąt Bożego Narodzenia do rodziny, spędzi dużo czasu poza domem. Oto kilka rad, które pozwolą zabezpieczyć w odpowiedni sposób mieszkanie przed ewentualnym włamaniem i zmniejszyć ryzyko wypadku drogowego.
Sprawdź, czy:
– Pozamykane są wszystkie okna, drzwi od piwnicy, garaży itp.
– Zabierz zalegającą pocztę ze skrzynki oraz ulotki spod drzwi ‒ pozostawione świadczą o tym, że w mieszkaniu nikogo nie ma.
– Wychodząc wieczorem, zaciągnij zasłony lub żaluzje, zostaw zapalone światło.
– Wyjeżdżając na dłuższy czas, skontaktuj się z zaufanym sąsiadem lub kimś z rodziny, zostaw mu klucze i poproś o zapalanie codziennie światła w różnych pomieszczeniach.
– Cenne przedmioty zdeponuj w banku – skrytka bankowa wcale nie jest tak droga.
Wybierając się w podróż samochodem, pamiętaj, żeby:
– Pojazd był sprawny technicznie – wymień opony na zimowe, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, uzupełnij płyn do spryskiwaczy, sprawdź oświetlenie pojazdu. Pamiętaj o dostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych. Podróż planuj z wyprzedzeniem, co pozwoli wyeliminować pośpiech.
– Parkując, nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów, np. torby. Koniecznie pamiętaj, żeby zabrać dowód rejestracyjny.
– Nawet na kilka minut nie zostawiaj kluczyków w stacyjce. Jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć.
– Kiedy zapadnie zmrok, a z przeciwka oślepiają światła jadących samochodów, piesi na jezdni stają się niewidoczni lub możemy ich zauważyć dopiero w ostatniej chwili. Dostosowanie prędkości jazdy w takich przypadkach na pewno uchroni nas przed tragicznymi skutkami potrącenia pieszego.
– Wykazanie się dużą wyobraźnią i rozwagą drogową na pewno będzie skutkowało tym, że święta spędzimy w miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze, a ‒ co najważniejsze ‒ bezpiecznie powrócimy po świętach do domów.
– Jadąc pociągiem, unikaj tzw. sztucznego tłoku – jest to jedna z metod kieszonkowców. Działają oni zawsze w grupie, najczęściej nie mają przy sobie bagażu. Aby nas zmylić, trzymają w rękach np. reklamówkę.
– Jeśli nie musisz, nie bierz ze sobą dużej gotówki. Jeśli musisz, ukryj ją, np. w kilku różnych i trudno dostępnych miejscach.
– Opuszczając przedział, pamiętaj, żeby nie zostawiać bagażu bez opieki – okazja czyni złodzieja.
Nie zapominaj o podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Uwzględniając opisane wyżej rady, dbasz nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale i swoich bliskich.