Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nowe drogi w Gdańsku

W grudniu 2012 roku oddano do użytku cztery nowe drogi w Gdańsku.

Od blisko dwóch tygodni przejezdna jest estakada wybudowana w ramach tzw. drugiego zadania Trasy Słowackiego (ul. Potokowa ‒ al. Rzeczpospolitej). W tym samym czasie uruchomiony został również fragment Trasy Słowackiego od ul. Gdańskiej do ul. Marynarki Polskiej. Na całym tym odcinku kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu.

Do 2014 roku ma powstać ostatnia część Trasy Słowackiego (Węzeł Marynarki Polskiej‒Węzeł Ku Ujściu). W ramach inwestycji wybudowana zostanie pierwsza w Polsce podwodna przeprawa samochodowa o długości 1377 m. Będą to dwa tunele biegnące równolegle do siebie, mieszczące po dwa pasy ruchu. W najgłębszym miejscu znajdą się one 34 metry pod powierzchnią wody.

19 grudnia Gdańsk zyskał kolejną trasę ‒ fragment Drogi Zielonej na granicy z Sopotem. 800-metrowa ulica połączyła skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej i ul. Czyżewskiego z rondem przy ul. Gospody. Dzięki temu widzowie imprez sportowych czy muzycznych, odbywających się w Ergo Arenie nie będą musieli już błądzić ulicami Sopotu czy gdańskiej Żabianki. Inwestycja obejmowała, oprócz wykonania dwujezdniowej drogi, budowę dwóch tuneli drogowych i jednego pieszo-rowerowego. Rowerzyści mogą teraz podróżować nową ścieżką od strony Sopotu na odcinku od skrzyżowania al. Niepodległości do ronda ulic: Gospody i Łokietka.

Po otwarciu Drogi Zielonej autobusy linii 122 w obu kierunkach zostały wycofane z ul. Gospody i ul. Pomorskiej. Między przystankami „Opacka” a „Sopot ‒ Ergo Arena” jeżdżą już nową trasą. Więcej szczegółów na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku: http://www.ztm.gda.pl/rozklady/linia-122.html.

Pod koniec grudnia do ruchu został oddany również kolejny odcinek Trasy Sucharskiego ‒ od Obwodnicy Południowej do Węzła Elbląska na Rudnikach. Szerokość pasa drogowego wynosi ok. 40 m. Kierowcy mogą poruszać się drogą z maksymalną prędkością 70-90 km/h.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast