Nowy numer 38/2022 Archiwum

Nergal obraził ludzi wierzących

‒ Adam Darski jest magistrem historii, człowiekiem dobrze wykształconym. Doskonale wiedział co robi. Celowo obraził Boga i ludzi wierzących ‒ powiedział Ryszard Nowak.

W Sądzie Okręgowym w Gdańsku, 8 stycznia, odbędzie się rozprawa odwoławcza dotycząca zniszczenia Biblii przez Adama „Nergala” Darskiego podczas koncertu w Gdyni. Dzień wcześniej, w Galerii Mariackiej miała miejsce debata dotycząca roli Świętych Ksiąg i ich znaczenia dla wierzących. W panelu dyskusyjnym wzięli udział przedstawiciele islamu, katolicyzmu i judaizmu.

‒ Jestem daleki od narzucania komukolwiek moich poglądów czy zmuszania do zmiany przekonań. Muszę jednak powiedzieć, że akt zniszczenia Biblii przez Adama Darskiego bardzo mnie zasmucił jako Żyda i po prostu człowieka wierzącego. Nergal zademonstrował pogardę wobec tych, dla których teksty zawarte w Piśmie Świętym są ważne. Czyli przede wszystkim dla chrześcijan różnych odłamów, ale także dla żydów i muzułmanów ‒ powiedział Jakub Szadaj, Przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku.  

Adam Darski w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślał, że nie miał zamiaru obrazić niczyich uczuć. Według gdyńskiego Sądu Rejonowego działanie oskarżonego było „swoistą formą sztuki”, zgodną z „metalową poetyką grupy Behemoth” oraz kierowaną do „określonej i hermetycznej publiczności”.

‒ Żyjemy w czasach kiedy pojęcie wolności w twórczości artystycznej uległo aberracji. Sztuka, która przestała być poszukiwaniem piękna, a zaczyna być wyłącznie przekraczaniem granic, jest jednym wielkim nieporozumieniem. Ja, żeby dostać dyplom magistra sztuki, musiałem się czegoś nauczyć. Dzisiaj wystarczy zrobić coś spektakularnego, co innych obrazi i to już nazywa się twórczością. To chore podejście ‒ stwierdził w czasie dyskusji Jakub Kornacki, aktor filmowy i teatralny. 

Na debatę zaproszony został także Ryszard Nowak, który w 2008 roku wystąpił z prywatnym aktem oskarżenia wobec Adama Darskiego o obrazę uczuć religijnych i zniesławienie Kościoła katolickiego.

‒ Chciałbym, żeby jutro Sąd Okręgowy w Gdańsku unieważnił wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni, który uniewinnił Adama Darskiego. Sąd może także podtrzymać ten wyrok, co w moim przekonaniu byłoby dużym błędem ‒ mówił Ryszard Nowak.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Gdańsku oraz Oddział Gdański Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Więcej na ten temat w 03 numerze gdańskiego „Gościa Niedzielnego”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Andrzej"moher"
  08.01.2013 13:13
  czy jest sens zajmować się chorobą psychiczną pana Darskiego.Takich ludzi jest bardzo dużo w naszej Ojczyżnie.
  doceń 0
 • Crowley
  28.01.2013 21:03
  Trolluj, trolluj ;)
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama