Jak co roku Gdańsk hucznie obchodzi urodziny swojego najsłynniejszego astronoma ‒ Jana Heweliusza.
W Centrum Hewelianum, od 22 do 28 stycznia, trwa „Tydzień Heweliusza 2013”. Z okazji 402. urodzin wybitnego, gdańskiego astronoma wszyscy chętni mogli wziąć udział w warsztatach astronomicznych pt. „Gwiezdni bohaterowie”. Ich celem była nauka obserwacji nieba w sposób niewymagający fachowej wiedzy i skomplikowanych przyrządów astronomicznych. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się m.in. czym są znaki zodiaku.
‒ Dzielimy je na astronomiczne i astrologiczne. Te pierwsze to nic innego jak gwiazdozbiory, na tle których poruszają się Słońce, planety i Księżyc. Astronomiczny znak zodiaku mówi nam o tym, gdzie danego dnia znajduje się Słońce. Astrologiczne zodiaki to 12. znaków tej samej wielkości i szerokości, które dzielą niebo w sposób sztuczny, odbiegający od rzeczywistości ‒ wyjaśnia Magdalena Więcek, astronom z Centrum Hewelianum.
Uczestnicy warsztatów ‒ zarówno dzieci jak i dorośli ‒ poznawali znaki zodiaku poprzez grę w słynnego „Piotrusia”, specjalne plansze edukacyjne oraz animacje komputerowe. Pod koniec zajęć, podzieleni na grupy, rywalizowali w „konkursie z wiedzy o gwiezdnych bohaterach”.
‒ Stawiamy na interaktywność. Uczymy poprzez zabawę, a nie nudne opowiadanie. Rywalizacja między grupami, sprawia, że więcej informacji zostanie zapamiętanych, zachęca także do wspólnego działania ‒ wyjaśnia Magdalena Więcek.
Pierwotnie zajęcia miały być prowadzone wyłącznie w „Tygodniu Heweliusza”. Jednak ze względu na duże zainteresowanie zostaną w najbliższym czasie dołączone do stałej oferty edukacyjnej Centrum Hewelianum.
Dokładnie w rocznicę urodzin Jana Heweliusza, 28 stycznia, zostanie ogłoszony konkurs astrofotograficzny „AstroCamera 2013”, który zakończy obchody „Tygodnia Heweliusza”. Konkurs skierowany jest do amatorów i hobbystów, którzy dysponując wiedzą, posiadając pasję i odpowiedni sprzęt, dokonują fotograficznej eksploracji kosmosu. Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia będą zaprezentowane na wystawie pokonkursowej oraz w kalendarzu ‒ dodatku do czasopisma Polskiego Towarzystwa Astronomicznego „Urania. Postępy astronomii”.