Dziękczynienie za Prymasa

Bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej, przewodniczył Eucharystii, która została odprawiona w sobotę 9 lutego o 11.00 w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź.

„Wraz z całym Kościołem w Polsce przeżywamy żałobę po odejściu do Domu Pana śp. Księdza Prymasa Kardynała Józefa Glempa. Zważywszy na wielokrotne wizyty pasterskie, będziemy w Archidiecezji Gdańskiej jednoczyć się w modlitwie i dziękczynieniu Opatrzności Bożej za dar życia i posługi Księdza Kardynała Prymasa w Ojczyźnie i dla Polaków, których historia zmusiła do osiedlenia się poza Ojczyzną. Ksiądz Kardynał Józef Glemp poprzez swoją ofiarną służbę Ludowi Bożemu pozostawił po sobie niezatarty ślad posługi pasterza w pełni oddanego Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Zmarły Ksiądz Prymas odwiedzał wielokrotnie Wybrzeże Gdańskie, kolebkę „Solidarności” i Archidiecezję Gdańską, biorąc udział w różnego rodzaju uroczystościach: sakrze Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego i Biskupa Zygmunta Pawłowicza, obchodach Millennium Chrztu Gdańska, wizytach apostolskich Ojca Św. Jana Pawła II czy moim ingresie do Katedry Oliwskiej w 2008 r. Każdorazowa obecność Księdza Kardynała Józefa Glempa była dla nas zaszczytem i źródłem radości” – pisał w słowie do wiernych archidiecezji gdańskiej abp Sławoj Leszek Głódź.

Swoje zaproszenie arcybiskup skierował w szczególności do kapłanów, sióstr zakonnych, samorządowców, ruchów oraz stowarzyszeń kościelnych i kombatanckich, przedstawicieli służb mundurowych: Policji, Marynarki Wojennej, Straży Pożarnej Straży Miejskiej, środowisk stoczniowców i portowców.

Po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizyty i pasterską posługę księży prymasów Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa na terenie dzisiejszej archidiecezji gdańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..