Nowy numer 13/2024 Archiwum

Urodzinowy tydzień Gdyni

10 lutego 1926 r. Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. W minioną niedzielę gdynianie świętowali 87. urodziny miasta. W nadchodzącym tygodniu uroczystościom jubileuszowym towarzyszyć będą inne wydarzenia.

Już dzisiaj, w poniedziałek 11 lutego o godz. 18.00 w kawiarni Caffe Anioł, przy ul. Kilińskiego 6 odbędzie się „Spotkanie z panem Antonim”. Fundacja NADAKTYWNI oraz Stowarzyszenie na rzecz rozwoju ulicy Abrahama chcą przybliżyć gdynianom sylwetkę Antoniego Abrahama, działacza społecznego i patrona jednej z ważniejszych ulic Gdyni.

13 lutego, w środę o godz. 17.00 będzie miało miejsce oficjalne otwarcie siedziby Fundacji Pomorskiej Inicjatywy Historycznej „Gdynia – przystanek Historia”, przy ul. Morskiej 9. Fundacja, założona z inicjatywy Andrzeja Kołodzieja i Romana Zwiercana, działa dla przywrócenia znaczenia i krzewienia pamięci historycznej. Jej zadaniem jest udokumentowanie dokonania mieszkańców Gdyni i Pomorza w walce o wolność w czasach komunistycznego reżimu. W siedzibie Fundacji powstaje dostępne dla wszystkich, archiwum czynnego oporu antykomunistycznego Gdynian. Zgromadzone i opracowane przez członków i sympatyków Fundacji dokumenty i fotografie systematycznie są zamieszczane na portalu internetowym: www.gdynia-1980.pl, a informacje o działaniach fundacji można śledzić na stronie: www.fundacja-pih.pl.

W czwartek 14 lutego, o godz. 10.00 w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej, przy ul. Armii Krajowej 46 rozpocznie się VIII Konferencja Tożsamość Kulturowo – Cywilizacyjna Gdyni „Ruchy migracyjne a tożsamość Gdyni”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. W czasie konferencji wykłady wygłoszą:

- Prof. zw. dr hab. Andrzej Chodurski „Migracje jako wartość kulturowa";

- Dr Joanna Leska-Ślęzak „Wektory emigracji z Gdyni w okresie międzywojennym";

- Dr Helena Głogowska „Kpt. mar. Ignacy Antoniewicz, komendant Szkoły Marynarzy i pracownik przedwojennego Urzędu Morskiego w Gdyni";

- Ks. dr Mirosław Gawron „Cierpienia i straty ludności polskiej w okresie okupacji niemieckiej 1939-1945 na podstawie relacji mieszkańców Gdyni Cisowej";

- Prof. dr hab. inż. Sławomir Sutowski „Represje wobec osób służących w marynarce wojennej po 1945 r.";

- Ks. dr Jarosław Wąsowicz „Prasa zakładowa NSZZ „Solidarność" w latach 1980-1981 na przykładzie Biuletynu Informacyjnego „Solidarność Portowców" w Gdyni";

- Mgr Kazimierz Iwaszko „Migracja mieszkańców Gdyni wg danych statystycznych za lata 2000-2010";

- Dr Lucyna Przybylska „Dawne i współczesne formy obiektów sakralnych w Gdyni i w polskich miastach;

- Mgr Mariusz Hybiak „Przestrzeń miejska Gdyni w twórczości filmowej";

- Mgr Michał Tuszyński „Mobilność mieszkańców woj. pomorskiego a popyt dostępności transportowej w Gdyni".

Dodatkowo w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) do 24 lutego 2013 r. można zobaczyć wystawę poświęconą Jubileuszowej Księdze Gdynian, która powstała w 2001 roku, z okazji 75-lecia nadania Gdyni praw miejskich. Księga składa się z ponad 320 opowieści, drzew genealogicznych, dyskietek i kaset z głosami przodków oraz fotografii sprzed lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama