Nowy numer 23/2023 Archiwum

„Trzymajmy się morza” przejdź do galerii

93. lata temu, 10 lutego 1920 roku, gen. Józef Haller wrzucił do wód Zatoki Puckiej pierścień. Był to symboliczny akt zaślubin Polski z morzem. Według najstarszych źródeł pisanych z tego okresu, w dniu zaślubin Zatoka Pucka była zamarznięta.

Obchody kolejnej rocznicy zaślubin rozpoczęły się na puckim rynku od wojskowego ceremoniału. Kpt. Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, przypomniał o ważności morza dla gospodarki Polski. Osobom zasłużonym dla rozwoju Morskiej Polski wręczono Pierścienie Hallera nadane przez Ligę Morską i Rzeczną. Otrzymali je w tym roku Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, profesor Marek Drozdowski, historyk i komandor Edward Kinas, żeglarz oraz Instytut Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Zgromadzeni przemaszerowali następnie do kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie Mszy św. w intencji Ojczyzny i Ludzi Morza przewodniczył ks. inf. Stanisław Zięba, wikariusz biskupi ds. nadzwyczajnych. – Nie wolno nam ani zapomnieć, ani zaniechać świętowania tego niezwykłego historycznego wydarzenia, tak bogatego w symbolikę – mówił podczas homilii ks. infułat. Na zakończenie Mszy Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odczytał list Prezydenta skierowany do uczestników obchodów rocznicy.

Wśród zgromadzonych w puckiej farze wiernych były delegacje władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej, rybacy, marynarze i portowcy, uczniowie liceów morskich oraz szkół związanych z  gospodarką morską, reprezentanci wojska i służb mundurowych.

Po uroczystej Eucharystii wierni w asyście Kompanii Reprezentacyjnej oraz Orkiestry Marynarki Wojennej wraz z licznymi pocztami sztandarowymi przemaszerowali do puckiego portu. Tam minister Kazimierz Plocke otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pucka. Wręczono także odznaczenia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Dowódcy Marynarki Wojennej.

Na zakończenie obchodów z pokładu wojskowego śmigłowca anakonda, który nadleciał nad Zatokę Pucką, złożono na zamarznięte wody Bałtyku wieniec. Następnie kwiaty i wiązanki pod pomnikiem gen. Hallera złożyły zgromadzone w porcie delegacje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast