– Człowiek nie chce być sam, zwłaszcza gdy znajduje się w zupełnie szczególnej sytuacji pacjenta. Szuka źródła nadziei, która nie pochodzi tylko od człowieka. Rozgląda się za źródłem nadziei, którą jest dla niego Bóg – mówił 11 lutego do zgromadzonych w katedrze oliwskiej wiernych arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski.
– Wrażliwość na ludzkie cierpienie jest naturalną potrzebą ludzkiego serca. O tym musimy pamiętać i z szacunkiem podchodzić do każdego człowieka. Dziękujemy dzisiaj środowiskom medycznym za codzienną służbę miłości. Oni nigdy nie mogą zapominać o tym, że nie leczy się choroby, lecz konkretnego człowieka. Do każdego trzeba podchodzić zupełnie indywidualnie. Ważna jest diagnoza i terapia, ale najważniejszy jest człowiek z jego jednością ducha i ciała – kontynuował arcybiskup.
W poniedziałkowe przedpołudnie do bazyliki archikatedralnej w Gdańsku Oliwie przybyli chorzy oraz przedstawiciele środowisk medycznych archidiecezji.
Obchodzony w dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes Światowy Dzień Chorego zgromadził też kapelanów, wolontariuszy, delegacje władz samorządowych a także przedstawicieli Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Po homilii arcybiskup poświęcił naczynia wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej gdańskiej Caritas, używane przy udzielaniu sakramentu namaszczenia. Następnie wraz z koncelebrującymi kapłanami ruszył pomiędzy wiernych, aby udzielić chorym tego sakramentu.
Po zakończonej liturgii, przy dźwiękach muzyki, w refektarzu odbyła się wspólna agapa.