Dlaczego działacze katoliccy z salezjańskiej parafii w Rumi postanowili pielęgnować pamięć o pochodzącym ze Śląska prymasie?
Salezjanin kardynał August Hlond, wielki czciciel NMP Wspomożycielki Wiernych, przyczynił się do rozkwitu Jej kultu na Kaszubach. Salezjanie przybyli na te ziemie w 1937 roku i zajęli się pracą z ubogą młodzieżą. Oni też zainicjowali tradycję modlitw do Wspomożycielki, która przetrwała do dziś. A już po śmierci prymasa, w 1949 r., jego bracia zakonni postarali się o obraz Madonny Księdza Bosko. Pracownicy rumskiej garbarni w podziękowaniu za cud ocalenia z wypadku – zawalenia ściany budowanej świetlicy zakładowej – ufundowali wizerunek Maryi pod tym wezwaniem. Namalował go Władysław Sułecki. Uroczyste poświęcenie obrazu odbyło się 31 stycznia 1949 r.
Zakonnik i prorok
– Salezjanie w Rumi w księdzu prymasie Hlondzie widzą nie tylko współbrata, ale też proroka – mówi ks. Kazimierz Chudzicki SDB, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Rumi.
– W roku 1937 prymas skierował list do przełożonego powstającej w Rumi placówki salezjańskiej. Napisał: „Dziękuję Bogu za tę wielką łaskę, iż w miejscu, gdzie wczoraj było puste pole – dziś stoi obszerna kaplica, gdzie obfitymi strumieniami spływać mają łaski Najwyższego, za przyczyną opiekunów niebieskich – Wspomożycielki Wiernych i św. Jana Bosko.” I tak się stało. W Rumi przy parafii NMP Wspomożenia Wiernych jest duże dzieło salezjańskie, gdzie obok duszpasterstwa parafialnego istnieją szkoły salezjańskie – gimnazjum i liceum, placówka wielofunkcyjna „Nasz Dom” i Oratorium młodzieżowe wychowujące dzieci i młodzież w duchu księdza Bosko. Rozwija się też oczywiście kult Maryi Wspomożycielki – wylicza salezjanin.
Indeks dla najlepszych
Już ósmy raz Komitet Organizacyjny ds. Propagowania Dzieł i Nauczania Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda w Rumi i Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gdańsku zorganizowały ogólnopolski konkurs „Prymas Polski kard. August Hlond – Bogu i Ojczyźnie”. Celem jego tegorocznej edycji jest upowszechnianie nauczania oraz wiedzy o życiu i działalności kardynała Augusta Hlonda. I etap konkursu rozstrzygnie się w najbliższych dniach, bo 15 lutego minął termin nadsyłania prac konkursowych.Lista finalistów zostania ogłoszona 25 marca.